VIII Міжнародний податковий форум триває. Експертне обговорення, присвячене темі трансфертного ціноутворення, випала честь модерувати Ларисі Врублевській, партнеру Юридичної групи EUCON. Модератор зазначила, що в листопаді минулого року Верховний Суд узагальнив практику у сфері трансфертного ціноутворення.
Детальніше на аналізі судової практики з цього питання зупинився Ігор Олендер, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. Зокрема, суддя констатував, що до ключових справ щодо трансфертного ціноутворення відносяться:
Визнання господарських операцій контрольованими: критерії віднесення операцій до контрольованих, господарські операції з нерезидентами; Методи встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу “витягнутої руки”; Податкова звітність (підтвердження сум витрат відповідно до законодавчо визначеної процедури при трансфертному ціноутворенні) Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції.
Пан Олендер підкреслив, що ознакою контрольованої операції є сплата повязаною особою податку на додану вартість за експортними операціями за іншою ставкою, ніж базова (основна), установлена Податковим Кодексом України.
Ігор Олендер також звернув увагу, що при укладенні контрактів між резидентом України та резидентом країни, що не була включена до Переліку держав (територій), які відповідають установленим законом критеріям, свідчить про відсутність у юридичної особи обов’язку щодо подання звіту про контрольовані операції за вказаними взаємовідносинами.
Катерина Риженкова, начальник управління трансфертного ціноутворення департаменту податкового аудиту Державної податкової служби України, зупинилась на змінах в трансфертному ціноутворенні в розрізі звітних періодів 2020 і 2021 років. Зокрема, вона вказала, що підстави проведення перевірок доповнені: розширено перелік підстав для проведення перевірок з питань дотримання принципу “витягнутої руки”. Також відбулися зміни у обсягу інформації під час проведення перевірок. А саме розширено та уточнено перелік документів (інформації), які під час проведення перевірки мають право отримувати від платників податків особи контролюючого органу, а платник зобов’язаний надати. Окрім цього, розширено та уточнено положення стосовно направлення письмових запитів до платника податків, що перевіряється.
Серед обмежень, спричинених пандемією, від 18 березня 2020 року зупинені триваючі перевірки та обмежені нові. Постановою КМУ від 3 лютого 2021 року знято обмеження щодо проведення перевірок з питань трансфертного ціноутворення.
Тетяна Савчук, керівник практики трансфертного ціноутворення та аудиту ID Legal Group, відзначила, що за спостереженнями її компанії, половина з усіх клієнтів по трансфертному ціноутворенню – це компанії, у яких не було контрольованих операцій, але вони мали дотримуватись правил трансфертного ціноутворення, зокрема принципу “витягнутої руки”. Якщо платник має операції із певним типом “визначених контрагентів” (неважливо, який його сукупний річний дохід, який обсяг операцій з такими контрагентами), такі операції потребують здійснювати 30% коригування фінансового результату у сторону збільшення об’єкту оподаткування, або платник має готувати документальне обгрунтування, що ціноутворення в таких операціях відповідає принципу “витягнутої руки”.
Михайло Третьяков, керівник управління правового забезпечення ТОВ «СОКАР ЕНЕРДЖІ УКРАЇНА» присвятив свою доповідь діловій меті. Відтак, він висловив думку, що особливу увагу треба буде приділяти всім учасникам активної зовнішньоекономічної діяльності, так як з 2022 року питання ділової мети буде як ніколи актуальним для суб’єктів господарювання, у яких є операції з низькоподатковими юрисдикціями. Як зазначив пан Третьяков, усі податкові перевірки йдуть з певним “запізненням” від конкретної економічної реальності, саме тому ретроспективність потребує акуратного підходу при оформленні документації. Мова йде про два “пласти” документів, окремо від первинних та контрактних – стратегічні документи, які визначають вектор діяльності компанії, а також “тактичні” документи.
Заключним спікером експертного обговорення став Григорій Ситенко, керівник групи з юридичних питань ТОВ «БАСФ Т.О.В.». Пан Ситенко говорив про добросовісність і ділову обачність платника податків у господарських відносинах. Спікер підкреслив, що обов’язок перевіряти свого контрагента за доступними базами уже не перший рік закріплений на рівні судової практики. Жоден нормативно-правовий акт не містить такої вимоги, проте принцип “розумної податкової обачності” фігурує в судових спорах з податковими органами щодо безтоварності/фіктивності/нереальності договорів. Якщо в судовому процесі встановлені зазначені обставини, то отримана таким платником податків податкова вигода у вигляді права на податковий кредит є безпідставною.
Григорій Ситенко при роботі з контрагентами порекомендував перевіряти:
статут; свідоцтво про внесення запису до Єдиного державного реєстру; свідоцтво/Витяг з державного реєстру платників податків; рішення органу управління про призначення виконавчого органу; довіреність на особу, яка уповноважена підписувати документи, якщо договір підписується за довіреністю.