26 июня, 2024 3:02
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Ухвалено закон про підвищення ефективності досудового розслідування за «гарячими слідами» та протидії кібератакам — зміни до КПК України

Закон України «Про внесення змін до КПК України щодо підвищення ефективності досудового розслідування за «гарячими слідами» та протидії кібератакам» (законопроєкт № 7148) прийнято парламентом та невідкладно буде направлено на підпис Президенту України.

До КПК України вносяться наступні зміни:

З метою забезпечення повноти імплементації Конвенції про кіберзлочинність та задля підвищення ефективності кримінального провадження щодо кіберзлочинів та інших кримінальних правопорушень, пов’язаних із комп’ютерними даними, запроваджується новий вид заходів забезпечення кримінального провадження — термінове збереження інформації (п. 51 ч. 2 ст. 131, глава 151, п. 12 ч. 1 ст. 303), що здійснюється на підставі постанова слідчого, прокурора на строк до 90 діб з можливістю продовження. Вводяться терміни «комп’ютерні дані» і «комп’ютерна система» (п. 1 ч. 2 і ч. 4 ст. 99, п. 3 ч. 3 ст. 104, п. 4 ч. 2 ст. 105, абз. 2 ч. 1 ст. 159 та ін.),якими оперує Конвенція про кіберзлочинність; Змінено обсяг інформації, яка знаходиться у постачальників електронних комунікаційних послуг і відноситься згідно з КПК до охоронюваної законом таємниці (п. 7, ч. 1 ст. 162). Запроваджується така слідча (розшукова) дію як отримання інформації щодо електронних комунікацій (ст. 2451 – 2454), яка проводиться на підставі постанови слідчого, прокурора. Запроваджується така слідча (розшукова) дію як зняття показань технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-, кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото-, кінозйомки, відеозапису (ст. 2455 КПК), яка проводиться на підставі постанови слідчого, прокурора і стосується виключно фото- або кінозйомки, відеозапису, які було здійснено в публічно доступних місцях, в тому числі в автоматичному режимі. Передбачено, що не потребує дозволу слідчого судді установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу), за заявою його власника (ст. 268); Усунуто прогалину щодо особливостей проведення огляду комп’ютерних даних (ч. 2 ст. 237); З метою недопущення блокування господарської чи ін. діяльності особи, у якої тимчасового вилучено майно у виді комп’ютерних систем, на вимогу останньої за можливості робиться копія інформації, що міститься на такій системі (якщо обіг відповідної інформації не заборонено чи її копіювання не порушує, встановлений законодавством порядок) (ст. 168); З метою недопущення блокування господарської чи ін. діяльності, а також зловживань при накладені арешту на комп’ютерні системи, передбачено виключні випадки, коли вони можуть арештовуватися (абз. 2 ч. 3 ст. 170); Вводиться термін «віртуальні активи» у перелік майна, на яке може бути накладено арешт (ч. 10 ст. 170); Виготовлення дублікатів і копій документів включається до процесуальних витрат (ст. 118); Уточнені підстави для затримання і надана можливість затримання особи не тільки відразу після вчинення злочину, а із часом, якщо очевидець, у тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме певна особа вчинила відповідне правопорушення (пункти 1 – 3 частини 1 статті 208).

Враховуючи режим воєнного стану вносяться додаткові зміни до статті 615 КПК України:

Строк письмового повідомлення про підозру затриманій особі, визначений частиною другою статті 278 КПК, з урахуванням обставин, передбачених цією статтею, продовжується до сімдесяти двох годин з моменту її затримання. У разі якщо особі не вручено повідомлення про підозру упродовж сімдесяти двох годин з моменту її затримання, така особа підлягає негайному звільненню. У кримінальних провадженнях, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру на дату введення в Україні або окремих її місцевостях (адміністративній території) воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції чи заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України, строк від дати введення до дати скасування або закінчення відповідного стану або заходів не зараховується до загальних строків, передбачених статтею 219 КПК України.

Проверьте

Посли країн G7 і ЄС: «Ми не втомилися, ми разом з Україною зараз і назавжди»

Головна — Політика — 20 червня 2024, 19:23 Посли країн G7 і ЄС: «Ми не …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *