8 сентября, 2024 18:24
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Велике неоновлення. Як парламент призначав нових міністрів

Головна — Політика — 6 вересня 2024, 00:10

Велике неоновлення. Як парламент призначав нових міністрів

Цього тижня парламент завершив понад піврічну епопею з «оновленням» Кабінету Міністрів. Ще на початку лютого президент Володимир Зеленський заявив про наміри перезавантажити уряд.

У травні парламент звільнив віцепрем’єра, міністра інфраструктури Олександра Кубракова, міністра агрополітики Миколу Сольського, який отримав підозру НАБУ.

У липні президентська фракція обговорювала ймовірність відставки всього уряду. Про плани замінити прем’єра Дениса Шмигаля на Юлію Свириденко ми докладно писали.

Увесь цей кадровий марафон: місяці перемовин, погодження й переформатування списків кандидатів у міністри, численних засідань фракцій і нарад — закінчився 5 вересня.

Повного перезавантаження Кабміну не сталося. Та й оновили уряд лише формально — на 50 %, як анонсував голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Насправді ж більшість старих урядовців просто перейшли до нових міністерств, хтось — до Офісу президента чи, навпаки, з ОП в уряд. 

«Насправді жодної логіки в цих перестановках шукати не варто. Просто переставили стільці в тому самому уряді», — зізнався нардеп «Слуги», який побажав залишитися неназваним. 

Сам розгляд кадрових питань у парламенті видався доволі кумедним. Дмитру Кулебі згадали вигул собаки, а майбутній заступниці голови ОП Ірині Верещук влаштували емоційні овації, що представниця фракції ЄС Софія Федина назвала шизофренічним розладом.

Анна Стешенко, спеціальний кореспондент LB.ua Facebook Twitter LB.ua в Google News

«Щось пішло не так»

На початку тижня керівництво парламенту й фракції «Слуга народу» домовилися владнати кадрові питання в середу й четвер. Як розповідали співрозмовники серед «слуг», план був такий: на засіданні в середу проголосувати відставки, а в четвер — призначення. 

У середу ВР без проблем звільнила міністра Олександра Камишіна, який перейде з Мінстратегпрому до ОП. А також міністра юстиції Дениса Малюську, який, за інформацією LB.ua, давно просив про звільнення. 

Фото: Ярослав Железняк у тг Олександр Камишін за трибуною ВРУ

Однак далі щось пішло не так. І «слугам» забракло голосів, щоб звільнити очільника Фонду держмайна Віталія Коваля, якого в четвер мали б призначити міністром агрополітики. 

Формально це пояснювали відсутністю звіту голови ФДМУ перед парламентом. Насправді ж на той час з парламенту пішли більш ніж десять депутатів ОПЗЖ, які зазвичай допомагають голосами президентській фракції, — пішли святкувати день народження колеги, давнього соратника Медведчука Ігоря Суркіса. 

Також співрозмовники у «Слузі» стверджували, що так звана група Павлюка у фракції не дала голосів, бо мала підтримувала іншого претендента на пост аграрного міністра. Однак представники групи це спростовують. «Наша група — це до десяти нардепів, погоди ми не робимо. Жодних фаворитів у нас на посаду міністра агрополітики немає. Просто різним «рєшалам» зі збору голосів краще треба було організувати свою роботу. Тоді проголосували б за все», — сказав представник павлюківців. 

Так само парламент забуксував під час звільнення очільниці Мінреінтеграції Ірини Верещук. Після звільнення вона має отримати посаду заступника голови ОП.

Фото: Анна Стешенко

«В Офіс її відправляють у заслання. З кабінетом і без реальних важелів і будь-якої публічності. А тут вона справді ефективна й у неї дуже добра комунікація з нардепами щодо чутливих питань полонених, безвісти зниклих, ВПО, — пояснював один депутат президентської фракції. — Вона, на відміну від усіх урядовців, постійно на зв’язку. Ясно, що якби вона прийшла в Раду і, як Малюська, сказала: «Це моє рішення, дякую за підтримку, але я йду», — це підтримали б. Але вона вже понад добу не відповідає на смс».

Останнім питанням у середу було голосування щодо відставки міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. 

Проте цієї миті в Раді терміново оголосили перерву через острах чергового браку голосів. А нардепи опозиції почали постити, що Кулебу «бачили за вигуком собаки під час кадрових питань у Раді». 

Тож усі відставки та призначення перенесли на п’яте вересня. Ключове — після засідання фракції «Слуга народу» за участю президента. Де остаточно домовилися, що голоси за всі відставки й призначення наступного дня будуть.

Фото: Анна Стешенко

Кулебі згадали про вигул собаки, Верещук аплодували стоячи

П’ятого вересня першим у відставку відправили очільника МЗС Дмитра Кулебу — 240 голосів «Слуги», уламків ОПЗЖ, груп «Довіра» й «За майбутнє».

Міністр закордонних справ знову не прийшов до парламенту зі звітом, як це передбачає процедура. Віцеспікер Олександр Корнієнко пояснив, що Кулебу запрошували, «однак не з наших причин міністр не прийшов».

Фото: Анна Стешенко

Нардеп Ярослав Железняк від «Голосу» дорікнув Кулебі не лише відсутністю звіту, а й тим, що міністр не протистояв забороні виїжджати в закордонні відрядження опозиційним нардепам. «Сподіваюся, що всі собаки вигуляні й надалі буде повага до парламенту», — зауважив він.

Другою у відставку відправили віцепрем’єрку Ірину Верещук — 255 голосів. Вона цього дня була в ложі уряду. Нардепи стоячи привітали оплесками її перед промовою. Представниця ЄС Софія Федина назвала це шизофренічним розладом. «Чому ви відправляєте у відставку міністерку, якщо так любите?» — резонно запита вона.

Фото: Анна Стешенко Ірина Верещук виступає перед депутатами

Фото: Анна Стешенко

Перерва через тривогу і прем’єр Шмигаль в укритті

Процедуру звільнення голови Фонду держмайна Віталій Коваля зупинила повітряна тривога. На обох табло парламенту замість результатів голосування з’явилося червоними літерами повідомлення про повітряну загрозу. А віцеспікер Корнієнко попросив нардепів переміститися до укриття в переходах під сесійною залою.

Журналісти, за правилами перебування в Раді, також спустилися до окремого від нардепів підвального приміщення. І тут сталося неочікуване: у цьому ж приміщені раптово з’явився прем’єр Денис Шмигаль. У супроводі охоронця він явно також здивувався такому товариству. Тому швидко пішов геть. На наші вітання з новими членами уряду з посмішкою сказав: «Ще зарано вітати! Побачимося наступного тижня!».

Фото: Анна Стешенко

За пів години оголосили відбій, Віталій Коваль прозвітував з трибуни про роботу ФДМУ. Представники фракції «Слуга народу» традиційно дякували за ефективну роботу, а опозиціонери вкотре повторювали, що при ефективній роботі не звільняють.

Фото: Анна Стешенко Віталій Коваль звітує з трибуни ВРУ

Голосування за нових міністрів: обіцянки й присяги 

Призначення міністром закордонних справ Андрія Сибіги, якого підтримали 258 нардепів, також не обійшлося без суперечок.

Ірина Геращенко з ЄС дорікнула, що, за законодавством і парламентськими традиціями, кандидатуру міністра закордонних справ завжди представляє президент. 

На що Корнієнко нагадав: «Президент багато разів був у цій залі, і ви його бачили».

Під час обговорення нардеп від «Слуги» Дмитро Микиша нагадав, що саме Сибіга візував рішення МЗС про заборону надавати консульські послуги чоловікам призовного віку.

Фото: Анна Стешенко Андрій Сибіга виступає перед парламентом

Сибіга назвав цю інформацію неправдою та пообіцяв «докорінно змінити політику щодо українців за кордоном», яких наразі понад 7 млн. Мова про запуск сервісу «Електронний консул», збільшення кількості самих консульських установ.

Особливих дискусій під час решти призначень не було. Ольга Стефанішина додала до свого портфеля віцепрем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції ще й повноваження звільненого міністра юстиції.

Фото: Анна Стешенко Ольга Стефанішина звітує перед ВРУ

Міністром аграрної політики та продовольства призначили Віталія Коваля. 

Матвій Бідний, що з листопада 2023 року був т.в.о. міністра молоді та спорту, став нарешті повноцінним очільником відомства.

Фото: Анна Стешенко Матвій Бідний тепер міністр молоді та спорту без т.в.о.

Світлану Гринчук, що багато років працювала в Міненергетики, призначили міністром захисту довкілля та природних ресурсів. Через її непублічність нардепи прямо просили частіше приходити до Ради на години уряду.

Фото: Анна Стешенко

Фото: Анна Стешенко Світлана Гринчук виступає з трибуни парламенту

А міністром у справах ветеранів стала заступниця міністра оборони Наталія Калмикова. Її кандидатуру погодили в останній момент, на фінальній нараді фракції «Слуги» з президентом. Бо до останнього на цю посаду розглядали т.в.о. міністра Олександра Порхуна.

Герман Сметанін з Укроборонпрому очолив Міністерство стратегічних галузей промисловості. А колишній заступник міністра закордонних справ Микола Точицький став міністром культури та стратегічних комунікацій.

Фото: Анна Стешенко Кадровий дипломат Микола Точицький став міністром культури та стратегічних комунікацій.

Колишнього заступника керівника ОП Олексія Кулебу призначили не лише віцепрем’єром з відновлення, а й міністром розвитку громад та територій. 

Нардеп ЄС Володимир Ар’єв назвав це великим пересуванням ліжок. 

«Одні переходять в уряд, інші — в Офіс Президента. Від зміни Кулеб результат у країні не зміниться», — заявив нардеп.

Фото: Анна Стешенко Олексій Кулеба після виступу Анна Стешенко, спеціальний кореспондент LB.ua Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram .fb_iframe_widget_lift { width: 100% !important; }  Теми: уряд, Ірина Геращенко, Кулеба Дмитро, Володимир Зеленський, Денис Шмигаль, Ірина Верещук, Федина Софія, Юлія Свириденко, Олександр Павлюк Facebook Twitter LB.ua в Google News

Проверьте

"Его ждет прекрасное будущее": юрист-международник о замене Кулебы на Сибигу

Эксперт очертил перспективы для МИДа и будущего Кулебы Кадровые перестановки в Кабмине на этой неделе …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *