Оприлюднено терміновий спільний висновок Венеціанської комісії та Генерального директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи щодо законопроєкту № 5068, що стосується процедури обрання (призначення) членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів ВРП.
Також законопроєкт передбачає створення Етичної ради – вона має встановлювати відповідність кандидата на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності та надавати органу обрання (призначення) список кандидатів, рекомендованих для обрання (призначення) на посаду члена ВРП.
Венеційська комісія підтримує створення такої ради та процедуру формування її складу: до складу має ввійти три людини, визначені міжнародними організаціями, з якими Україна протягом як мінімум останніх трьох років співпрацює в сфері запобігання та протидії корупції та / або у сфері судової реформи відповідно до міжнародних договорів України.
Що стосується трьох “національних членів”, вони повинні бути суддями або суддями у відставці. Вони також повинні пройти оцінку та звичайно, вони не повинні мати дисциплінарних стягнень чи судимостей, коректно заповнювати свої декларації тощо. Це повинно бути викладено в поправці до статті 9-1 (2)), – рекомендує Комісія.
Крім того, у висновку рекомендовано чітко викласти критерії професійної етики та доброчесності.
Також Венеційська комісія вказала на такі необхідні зміни у законопроєкті № 5068:
потрібно продовжити термін, протягом якого Етична рада має завершити оцінку дійсних членів ВРП; Етична рада має створити пул кандидатів, але не повинна бути (де-факто) уповноваженою рейтингувати кандидатів; рішення Етичної ради слід вважати прийнятими, якщо голосують чотири члени за, і якщо серед цих чотирьох членів є принаймні два міжнародні експерти; на випадок рівного голосування, голосування слід повторити, але якщо рівний голос не буде подоланий протягом фіксованого терміну, голос групи членів, що включає принаймні два міжнародні експерти, повинен переважати; апеляція на рішення Етичної ради повинна подаватися до Верховного суду; Етична рада повинна бути зобов’язана передати свої висновки про невідповідність НАЗК та НАБУ для подальших дій.