Верховний Суд за підтримки проєкту ЄС «Право-Justice» створив пошукову Базу правових позицій Верховного Суду. 20 липня 2021 року відбулася її презентація в онлайн-режимі.
База правових позицій Верховного Суду створена з метою технічного сприяння забезпеченню єдності судової практики в Україні. Пошукова База поєднує унікальне контентне наповнення та новітні технології добору релевантної практики Верховного Суду.
Голова Верховного Суду Валентина Данішевська привітала всіх присутніх із можливістю наразі знаходити і моніторити важливі і релевантні рішення Суду.
“Одне із основних наших завдань, як Верховного Суду, так і судової гілки влади в цілому – забезпечення єдності судової практики. Люди хочуть відчувати, що Закон єдиний для всіх. Відтак, нам необхідно знати про всі ті позиції, які висловлюються Верховним Судом – і Великою Палатою і Касаційними Судами, адже саме ці рішення є орієнтиром для встановлення єдиної судової практики.
Було знайдено фахівців, які допомогли поєднати потенціал цифрових технологій та юриспруденції – зробити таку пошукову базу, яка дозволяє легко орієнтуватися в позиціях Верховного Суду і знаходити релевантну судову практику. Це дозволить в майбутньому уникнути скасування рішень Верховним Судом. Приаймні, суддя, приймаючи рішення, повинен демонструвати, що він знайомий з практикою Верховного Суду. Переконана, що пошукова база полегшить нашу роботу, допоможе сповідувати єдині підходи у правозастосуванні, дозволить людям відчувати, що Суд і Закон ставляться до них однаково, і немає вибіркових підходів”, підкреслила пані Данішевська.
Манфредас Лімантас, менеджер сектору верховенства права і антикорупційної політики Представництва ЄС в Україні, зазначив, що пошукова база – це своєрідний архів правових позицій з елементом пошуку. Система знаходиться у вільному доступі в мережі Інтернет і нею вже можливо користуватися. На даному етапі правова база налічує бильше 5 тисяч правових позицій і щоденно додаються нові. Наслідком її використання стане уніфікація судової практики в Україні. Всі практикуючі юристи всі матимуть можливість швидко і легко звернутися до правових позицій Верховного Суду.
“Ми плануємо вдосконалення та розширення бази даних, тобто будуть розширюватися критерії пошуку; ми також передбачаємо можливість публікацій рішень Європейського суду з прав людини”, наголосив він.
Довидас Віткаускас, керівник Проекту ЄС «Право-Justice”, відзначив, що вдалося забезпечити комплексність системи за досить невеликий проміжок часу. Проте, це ще не остаточний продукт, а бета-версія, і сьогодні презентується початок цієї роботи, “пілотування системи”. Пан Віткаускас вважає, що необхідно поступово стандартизувати правове мислення в середовищі українських суддів.
Для початку роботи з базою в ній необхідно зареєструватися. Представлені необхідні інструменти для роботи такі як правовий класифікатор, пошук за ключовими словами, за статтями Кодексів тощо.
З базою можна ознайомитися і зареєструватися за лінком: https://lpd.court.gov.ua/login