Сьогодні в Києві проходить VII Ukrainian Antitrust Forum. Основні вектори розвитку конкуренційного середовища в контексті інвестиційної привабливості України обговорювали учасники PUBLICtalk-сесії, яку модерував Сергій Бенедисюк, партнер Юридичної групи LCF.
Участь у дискусії взяли народний депутат України Людмила Буймістер, заступник бізнес-омбудсмена України Ярослав Грегірчак, начальник управління економічного аналізу Антимонопольного комітету України Владислав Крижній, партнер, керівник практики конкурентного права МЮФ DLA Piper Галина Загороднюк, партнер Redcliffe Partners Юрій Терентьєв (голова АМКУ в 2015—2020 рр.), виконавчий партнер ЮК «АМБЕР» Вероніка Зарубицька, заступник директора юрдепартаменту FOZZY GROUP Ірина Дячук.
Інвестиційний ландшафт
Ярослав Грегірчак розповів учасникам форуму про виклики, з якими стикається бізнес у контексті економічної конкуренції. Зауваживши, що питання конкуренції є дуже важливим із точки зору розвитку бізнес-середовища в Україні, доповідач наголосив, що бізнес досить рідко подає скарги на діяльність Антимонопольного комітету України. Причому, за його словами, велика частина таких скарг не розглядається, оскільки є загрози втручання в дискрецію АМКУ. Водночас спікер звернув увагу на зволікання із впровадженням нових ініціатив в антимонопольній сфері — відповідні законодавчі зміни не приймаються.
Владислав Крижній зосередився на питанні впливу конкуренції на інвестиційний клімат України та ролі АМКУ в цій сфері.
«Ми намагаємося концентруватися на великих кейсах, оскільки інвестиційна привабливість — це ключ до розвитку економіки», — наголосив спікер.
Він також прокоментував нормативну та методологічну роботу Комітету, наголосивши, що всі позитивні новації певною мірою обмежуються застарілим законодавством.
Юрій Терентьєв поділився своїми думками щодо діяльності АМКУ та покращення рівня економічної конкуренції в Україні. Він, зокрема, звернув увагу, що в нас наразі формується професійне та здорове конкуренційне ком’юніті, яке є до певної міри запорукою стабільності роботи конкуренційного відомства та нівелювання політичних факторів у його діяльності. З іншого боку, прозорість у роботі, якої дотримується АМКУ, стимулює розвиток ринку.
У своєму виступі Юрій Терентьєв також прокоментував основні вектори вдосконалення профільного законодавства, імплементації положень європейських директив та забезпечення незалежності АМКУ.
«Довгострокове забезпечення незалежності конкуренційного відомства полягає не лише в належному фінансування та можливості визначити пріоритети, найбільш дієвий спосіб – це напрацювання сталої прецедентної бази, яка проходить випробовування судовою системою», — вважає Юрій Терентьєв.
Про вплив монополій та недобросовісної конкуренції на ринок розповіла Вероніка Зарубицька. Вона, зокрема, звернула увагу на прогалини законодавчого регулювання, особливості правозастосовної практики та обмежені можливості реалізації контрольних і превентивних функцій. Продовжуючи свій виступ, виконавчий партнер ЮК «АМБЕР» проаналізувала ситуацію зі зловживанням монопольним становищем на прикладі резонансної «тютюнової справи».
Наголосивши на недоліках державної політики у сфері захисту економічної конкуренції, Вероніка Зарубицька закликала шукати реальні шляхи виправлення ситуації, що склалася.
Точку зору бізнесу на пропоновані законодавчі ініціативи та діяльність АМКУ презентувала Ірина Дячук. Вона, зокрема, наголосила, що представники бізнесу активно залучені до обговорення відповідних законопроєктів на різних майданчиках, таких як ACC. А говорячи при діяльність АМКУ, звернула увагу, що бізнес цінує швидкість і прозорість роботи відомства. Спікер високо оцінила щорічні звіти, які є цінним джерелом інформації про актуальну практику та тренди правозастосування.
«Практика АМКУ дає нам змогу оцінити проєкти на відповідність законодавству про захист економічної конкуренції», — прокоментувала Ірина Дячук.
Законодавчі перспективи
Детальніше про реформу антимонопольного законодавства учасникам форуму розповіла Людмила Буймістер. Вона, зокрема, зазначила, що позитивні напрацювання попередніх періодів було консолідовано в законопроєкті № 2730. Потім було прийнято рішення розділити реформу на декілька частин, врегулювавши насамперед найголовніші процесуальні моменти і повноваження АМКУ. Серед пріоритетів вона назвала узгодження визначень у національному законодавстві з європейськими директивами, а також прийняття змін, які дадуть АМКУ змогу ефективно працювати і проводити розслідування щодо картельних змов та зловживання монопольним становищем на ринку. Людмила Буймістер звернула увагу на ініціативи, спрямовані на більш активне використання механізмів Liniency, та надання АМКУ права проводити обшуки в суб’єктів господарювання. Вона також прокоментувала нюанси взаємодії АМКУ з іншими держорганами, зокрема правоохоронними, в контексті розслідування картелів.
Народний депутат повідомила, що розгляд антимонопольної реформи заплановано на травень-червень, а до вересня відповідний законопроєкт може бути винесено на друге читання.
Інвестиційні ризики
Галина Загороднюк говорила про наслідки рішень АМКУ для інвестиційної привабливості України та сприйняття діяльності відомства з боку бізнесу. Вона, зокрема, звернула увагу, що негативний досвід співпраці з АМКУ іноземні інвестори здобувають ще до виходу на український ринок, причина, за словами доповідача, в «ненормальному» порядку отримання дозволів АМКУ на концентрацію. Ще одним проблемним питанням Галина Загороднюк назвала незрозумілу нещодавню практику стосовно відмови в наданні відповідних дозволів – це теж опосередковано впливає на інвестиційний клімат.
Партнер DLA Piper також нагадала про те, що деякі рішення АМКУ мали продовження не лише в національних судах, але і в інвестиційних арбітражах, і це дуже серйозна ситуація, яка може мати тяжкі наслідки для України.
«Такі справи викликають занепокоєння і впливають на інвесторів, які ще не прийшли в Україну», — прокоментувала Галина Загороднюк. Вона звернула увагу, що певний негативний вплив уже є, низку потенційних інвестиційних проєктів призупинено.