29 листопада 2021 року за участі членів Вищої ради правосуддя відбулося засідання круглого столу, під час якого презентовано новий Висновок КРЄС № 24 про еволюцію судових рад та їхню роль у незалежних і неупереджених судових системах.
5 листопада 2021 року Консультативна рада європейських суддів на своєму 22 пленарному засіданні, яке проходило у Страсбурзі 3-5 листопада 2021 року, затвердила висновок №24 «Еволюція рад правосуддя та їх роль в незалежності та неупередженості судових систем».
Висновки Консультативної ради європейських суддів відіграють значну роль у формуванні правового поля європейських держав. Рада задає високий стандарт у питаннях, які стосуються реформування судочинства та судової влади, її висновки є своєрідним дороговказом для державних органів європейських країн. Рішення Конституційного Суду України також прийняті з урахуванням рекомендацій КРЄС.
Висновки КРЄС є особливо актуальними в сьогоднішніх реаліях нових викликів, які постали перед судовою владою України та органами суддівського врядування. У Висновку №24 підтверджені та розвинуті позиції, викладені у Висновку № 10 (2007) щодо судової ради на службі суспільства.
Про що Висновок №24 та навіщо?
«Тенденції останніх років ставлять під сумнів принципи та стандарти, викладені в цих документах. Ці зміни спонукають підтвердити принципи, викладені у Висновку № 10, і – там, де це необхідно – доповнити їх, з урахуванням останніх політичних подій, що підривають авторитет судової влади, та судової практики європейських судів», – йдеться у висновку №24.
У висновку №24 КРЄС зазначає, що рада правосуддя повинна функціонувати як засіб захисту, підтримки та розвитку ролі судової влади та незалежності окремих суддів від інших гілок державної влади.
КРЄС наголошує: члени ради правосуддя мають обиратися на посади на певний час та бути захищеними від внутрішнього і зовнішнього тиску. Термін повноважень члена ради правосуддя повинен закінчуватися лише після законного обрання наступника, задля гарантування виконання радою своїх обов’язків на законних підставах.
Тобто перебування члена судової ради протягом строку обрання (призначення) є гарантією, а забезпечення повноважень усіх членів Ради – найважливіша умова її незалежності.
КРЄС зауважила, що члени ради правосуддя можуть бути усунені з посади лише за умови доведеності серйозних порушень, шляхом процедури, яка гарантує їхнє право на справедливий суд. КРЄС підкреслює важливість того,що припинення повноважень, не повинні використовуватись з метою досягнення політичних цілей.
У висновку підкреслено, що безперервність та ефективність можна покращити шляхом не одномоментного закінчення повноважень членів ради правосуддя.
Прикметно, що КРЄС називає перевірку ради правосуддя крайнім заходом, який має здійснюватися незалежним органом.
КРЄС акцентує, що правова основа Ради та її основні елементи повинні бути закріплені в Конституції як безпечна правова основа для її обов’язків, незалежності та легітимності. Вони повинні включати склад і функції ради; та гарантії перебування на посаді його членів разом із гарантією її незалежності від законодавчої та виконавчої влади.Інші деталі можуть бути встановлені законом.
За рекомендацією КРЄС кожна Рада правосуддя повинна мати у своєму розпорядженні ефективні засоби правового захисту.
Обговорення
Голова Верховного Суду Валентина Данішевська наголосила:
«Судді в Україні орієнтуються на цінності і стандарти Ради Європи, уважно вивчають висновки КРЄС і застосовують як під час розбудови системи правосуддя, так і при розгляді спорів.»
Секретар Великої Палати Верховного Суду Всеволод Князєв акцентував, що подальша робота Етичної ради та Конкурсної комісії з добору членів ВККСУ має відбуватися відповідно до засад Висновку КРЄС № 24. Він зазначив, що наразі в підготовчому режимі у формі попередніх зустрічей та консультацій розпочинають роботу Етична рада та Конкурсна комісія з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
«Необхідно проаналізувати Висновок КРЄС № 24 для того, щоб подальша робота цих інституцій відбувалася відповідно до засад, зазначених у Висновку», – наголосив В.Князєв.
На його переконання, в першу чергу потрібно звернути увагу на інституційну спроможність цих органів, їх сприйняття суддями та суспільством.
Захід організований Верховним Судом спільно із проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя».