Вища рада правосуддя спільно із Консультативною місією Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки України розробила уніфіковані рекомендації для всіх судів України щодо безпечної роботи в умовах карантину.
ВРП зазначає, що в умовах пандемії українські суди працюють незалежно від інстанції чи юрисдикції та забезпечують людям насамперед право на життя і здоров’я, а також право на захист – право на справедливий суд, яке згідно із чинним законодавством України не може бути обмежене навіть в умовах воєнного та надзвичайного стану.
Рекомендації стосуються доступу до правосуддя, організації робочого процесу та протиепідемічних заходів у приміщенні та на робочому місці.
Зокрема, рекомендовано:
проводити засідання органів судової влади в інтернеті; невідкладно розміщувати у відкритому доступі відеозаписи засідання; судам безперервно здійснювати судочинство у невідкладних справах; припинити всі заходи, не пов’язані з процесуальною діяльністю суду; зменшити кількість судових засідань, які призначаються протягом робочого дня.
Під час карантину ВРП рекомендує організувати гнучкий графік для суддів та працівників апаратів судів і розглянути систему ротації персоналу.
Рішення про допуск осіб, які не є учасниками проваджень, приймає головуючий у засіданні суддя. Для журналістів ВРП рекомендує розглянути можливість участі за наявності можливості у залі судового засідання дотримуватися безпечної дистанції.
Дозволяється одночасне перебування відвідувачів із розрахунку не більше однієї особи на 10 кв. м площі зали.
Крім того, працівникам суду рекомендують утримуватися від контактів з особами, що мають симптоми респіраторних захворювань, а в разі виникнення респіраторних симптомів утриматись від відвідування робочого місця, звернутись до сімейного лікаря та дотримуватись його рекомендацій.
Працівники апарату суду у разі виявлення у відвідувачів ознак гострої респіраторної хвороби COVID-19 зобов’язані вжити невідкладних заходів для видалення цих осіб із приміщення суду або ізолювання їх в окремому приміщенні, а також для дезінфекції приміщення, в якому перебували такі особи.
Під час перевірки громадян у приміщенні суду на наявність предметів і речовин, заборонених правилами відвідування суду, здійснювати безконтактну перевірку сумок. У разі наявності у відвідувачів антисептиків попросити використати їх задля впевненості, що це дійсно антисептик.