3 февраля, 2024 22:56
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

ВС: відсторонити нещеплену дитину від занять у школі – законно, бо гарантує безпеку всіх учнів

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду постановив: відсторонення від занять у школі не щепленої за віком дитини законне та забезпечує безпеку для всіх учнів. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Особа звернулася до суду з позовом до Запорізького академічного ліцею про визнання недійсним та скасування наказів про відсторонення від занять учнів, які не щеплені за віком.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, у задоволенні позову відмовлено, оскільки керівник навчального закладу, на якого покладено обов`язок забезпечувати безпеку всіх учасників освітнього процесу, правомірно прийняв рішення про тимчасове відсторонення учня, який не має профілактичних щеплень, від занять.

Висновок КЦС ВС (постанова від 10 березня 2021 року у справі № 331/5291/19)

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду залишив без змін судові рішення районного та апеляційного судів.

Згідно зі ст. 53 Закону України «Про освіту» здобувачі освіти мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці, а також зобов’язані відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я тих, хто їх оточує, довкілля.

Відповідно до положень ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх питаннях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращим інтересам дитини.

Завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на освіту та інтересами інших дітей.

Закон дає право батькам відмовитися від проведення обов’язкових щеплень дитині.

У справі, яка переглядається, індивідуальне право (інтерес) відмовитися від щеплення матір’ю дитини за збереження обсягу прав дитини на здобуття освіти, зокрема в шкільних закладах освіти, протиставляється загальному праву (інтересу) суспільства, інших батьків та їх дітей, які провели у встановленому державою порядку щеплення, зокрема перед відправленням дітей до навчального закладу для здобуття освіти. Унаслідок встановлення такого балансу досягається мета – загальне благо у формі права на безпеку та охорону здоров’я, що гарантовано статтями 3, 27 та 49 Конституції України.

Держава, встановивши заборону відвідувати навчальний заклад дитиною, яка не має профілактичних щеплень, реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу, у тому числі  й самої нещепленої дитини.

Отже, право дитини позивачки на освіту в шкільному навчальному закладі було тимчасово обмежено з огляду на суспільні інтереси.

Водночас право дитини на здобуття освіти не порушено, оскільки для дітей, які не можуть відвідувати заклад освіти за відсутності щеплень, установлено альтернативні способи отримання освіти та продовження навчання,  зокрема в навчальному закладі.

Вирішуючи питання про співвідношення норм статей 3 та 53 Конституції України, не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки життя, здоров’я і безпеки людини над правом на освіту.

Схожу правову позицію щодо прийняття нещеплених дітей до дитсадків КЦС ВС висловив у постанові від 17 квітня 2019 року у справі № 682/1692/17.

Проверьте

Зураб Аласанія: «Рейтинги я не визнаю, головне – довіра»

Головна — Політика — 15 квітня 2021, 07:00 Зураб Аласанія: «Рейтинги я не визнаю, головне …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *