9 марта, 2024 10:55
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Захист авторського права реформують: є п’ять законопроєктів

У Верховній Раді України зареєстровано п’ять проєктів нового закону «Про авторські та суміжні права».

Перший (№ 5552) був запропонований народним депутатом Людмилою Буймістер ще 24 травня ц.р.

Основні положення

Цей законопроект розроблено на виконання статей 157-192 Глави 9 «Інтелектуальна власність» Розділу IV Угоди про асоціацію. Він передбачає імплементацію в національне законодавство комунітарних актів законодавства Європейського Союзу, включно з директивами Європейського парламенту та Ради. У тому числі 2019 року щодо захисту авторського права у цифровому просторі.

Проєкт передбачає:

викладення у новій редакції Закону України «Про авторське право і суміжні права»; внесення змін до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, законів України «Про видавничу справу»; «Про кінематографію», «Про захист економічної конкуренції», «Про гастрольні заходи в Україні», «Про театри і театральну діяльність», «Про електронну комерцію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».

Йдеться про нові визначення:

об’єктів авторського права; творів, які не є об’єктами авторського права; строків чинності авторського права; об’єктів суміжних прав та строків їх чинності.

Окрім іншого законопроєктом передбачено врегулювати:

особливості авторського права на аудіовізуальні твори, музичні недраматичні твори, складені твори, похідні твори, комп’ютерні програми, бази даних; особливості здійснення авторами права на частку від суми продажу оригіналу твору мистецтва (право слідування); порядок припинення порушень авторського права і (або) суміжних прав з використанням мережі Інтернет; особливості укладання договорів щодо розпоряджання майновими правами на об’єкти авторського права або суміжного права та договорів у сфері колективного управління майновими правами на об’єкти авторського права і (або) суміжних прав.

Також законопроектом пропонується:

вдосконалити механізм спадкування майнових авторського та суміжних прав, подовжити строк правової охорони суміжних прав відповідно до положення актів комунітарного законодавства ЄС, вдосконалити норми чинного законодавства щодо здійснення колективного управління правами правовласників на об’єкти акторського права і об’єкти суміжних прав організаціями колективного управління.

Альтернативні варіанти

9 червня ц.р. до вказаного законопроєкту було запропоновано чотири альтернативних. Один з них — урядом (№ 5552-4). Відповідний акт було схвалено на засіданні Кабінету міністрів України того ж дня.

Документом передбачені такі зміни:

спрощення для правовласників процедури вилучення нелегального контенту на веб-сайтах в Інтернеті та поширення цієї процедури на всі об’єкти авторського права і суміжних прав; передбачення автоматичного набуття роботодавцями і замовниками прав на комп’ютерні програми і бази даних, створені як службові твори або в рамках виконання договорів замовлення; розширення випадків вільного використання об’єктів авторського права і суміжних прав в інтересах суспільства; отримання права на порядок укладання ліцензійних договорів на основі публічної пропозиції; посилення захисту неоригінальних баз даних, об’єктів, створених за допомогою штучного інтелекту, традиційних виражень культури.

Ухвалення законопроєкту забезпечить приведення договірних відносин законодавства України до стандартів ЄС, реалізацію взаємодії організацій колективного управління з правовласниками і користувачами та посилення відповідальності за порушення у сфері авторського права і суміжних прав, — переконані в уряді та Міністерстві економіки України.

Думка більшості

Ще один альтернативний законопроєкт (№ 5552-1) запропонувала велика група народних депутатів, включно із першим віцеспікером парламенту Русланом Стефанчуком. Він, зокрема, передбачає посилення відповідальності за порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності.

Як зауважив перший заступник Голови Верховної Ради України, парламент у співпраці з урядом та Президентом України підтримує та зберігає національний потенціал у сфері інтелектуальної діяльності.

«У 2020 році нам вдалося успішно завершити інституційну складову реформи державної системи правової охорони інтелектуальної власності, створивши Національний орган інтелектуальної власності. На часі — удосконалення правового регулювання питань щодо здійснення та захисту особистих немайнових та майнових прав суб’єктів авторського права та суміжних прав, що є метою зареєстрованого нами законопроєкту «Про авторське право і суміжні права», — наголосив Руслан Стефанчук.

Як зазначив він, законопроєктом, зокрема, пропонується:

посилити відповідальність за порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності; закріпити ставки розподілу розмірів справедливої винагороди між суб’єктами авторського та суміжних прав за публічне використання створених ними об’єктів авторського права та суміжних прав тощо.

«Створений нами дієвий механізм здійснення та захисту прав та інтересів правовласників об’єктів авторського права і суміжних прав має сприяти розвитку творчих, інтелектуальних та винахідницьких досягнень українців», — підкреслив Перший віцеспікер Парламенту України.

Проверьте

Титушки из Нацкорпуса дерибанят стройплощадки «Аркады» на Осокорках: Вывозят грузовиками тысячи тонн песка

Представители Национального корпуса продолжают вывозить песок с места строительства ЖК «Патриотика на озерах» на столичных …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *