Розпочала роботу єдина система ідентифікації учасників фінансового ринку. Відповідна постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про систему єдиної ідентифікації учасників фінансового ринку України» від 30 серпня 2021 р. № 92 набрала чинності 1 листопада 2021 року.
Вимоги постанови поширюються на :
банки України; філії/представництва іноземних банків на території України; небанківські фінансові установи та інших осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги.
Перш за все, Положення закріплює алгоритм реєстрації учасника фінансового ринку в системі. Національний банк України реєструє код ID НБУ за учасником фінансового ринку, його відокремленим підрозділом під час першого внесення відомостей про такого учасника, його відокремленого підрозділу до інформаційних систем Національного банку.
Реєстрація відокремленого структурного підрозділу учасника фінансового ринку здійснюється шляхом подання до НБУ власний унікальний у межах установи цифровий/символьно-цифровий код підрозділу. Відповідальність за забезпечення унікальності власного коду покладається на учасника фінансового ринку, який подає документи до Національного банку.
Дійсний код ID НБУ є унікальним та не присвоюється іншому учаснику фінансового ринку повторно.
Коди ID НБУ матимуть такі відмінності в залежності від суб’єктів, яким вони присвоєні:
відокремлених підрозділів учасників фінансового ринку містить букви та цифри, причому наявність хоча б однієї букви латинського алфавіту є обов’язковою; – фізичних осіб, які мають реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України, містить букви та цифри, причому наявність хоча б однієї букви латинського алфавіту є обов’язковою.
Чинні коди банків з 1 листопада 202’1 року згідно з цим Положенням вважаються кодами ID НБУ.
Нагадаємо, що Постановою правління НБУ від 19 травня 2021 року № 43 Національний банк підвищив рівень інформаційної безпеки та кіберзахист у сфері переказу коштів.