Податкова вимога направляється в паперовій або електронній формі і вважається належним чином надісланою, якщо отримано повідомлення про вручення рекомендованого листа, якщо вона вручена особисто, або відправлена в електронний кабінет.
З 6 квітня діє нова редакція Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків. Зміни внесено наказом Мінфіну від 08.02.2021 № 63.
Як направляються податкові вимоги
Сформована в ІТС податкова вимога надсилається (вручається) платнику податків у:
паперовій формі. У день її формування в ІТС друкується у двох примірниках, підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу, скріплюється печаткою податкового органу та один примірник надсилається (вручається) платнику податків, другий долучається до справи платника податків. електронній формі – надсилається платникам, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті та подали заяву про бажання отримувати документ через електронний кабінет. Електронна податкова вимога підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та печатки, після чого надсилається в електронний кабінет платника засобами ІТС. Одночасно на e-mail платника направляють інформацію про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету.
Якщо платник вимагатиме паперову вимогу, податковий орган надасть її протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі).
Коли податкова вимога вважається належним чином надісланою
Податкова вимога вважається належним чином надісланою (врученою) платнику податків, якщо вона:
надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою, а для фізичної особи (її законного чи уповноваженого представника) – місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення; особисто вручена платнику податків (його законному чи уповноваженому представникові); надіслана в електронний кабінет засобами ІТС з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Якщо податковий орган не отримав квитанцію про доставку податкової вимоги в електронний кабінет протягом двох робочих днів з дня її надіслання така податкова вимога у паперовій формі на третій робочий день з дня відправлення з електронного кабінету надсилається у паперовій формі.
При цьому строк доставки податкової вимоги в електронний кабінет не зараховується до строку надіслання такої вимоги.
Як обчислюється дата вручення податкової вимоги
Датою вручення платнику податків податкової вимоги в електронній формі вважається дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки податкової вимоги платнику податків.
Якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення податкової вимоги платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення податкової вимоги платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Який формат порядкового номеру податкової вимоги
Порядковий номер податкової вимоги має такий формат: NNNNNNN-PPPP-OOOO, де
N – порядковий номер (7 цифр); Р – код структурного підрозділу (4 цифри); О – код податкового органу (4 цифри).