28 апреля, 2024 18:24
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Що змінюється в продажі ліків з 1 квітня та як отримати е-рецепт з СМС і реєстрацією

Що зміниться з 1 квітня

Наказом від 15 березня 2023 року Міністерство охорони здоров’я ввело доступ до електронного рецепта на всі рецептурні препарати. Тобто тепер можна купити всі рецептурні ліки не лише за паперовим, але й за електронним рецептом. Це всі зміни.

До цього – з 1 серпня 2022 року – ввели електронний рецепт на антибіотики. З 1 листопада 2022 року – на ліки, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини.

Для чого це було зроблено? У МОЗ пояснюють: для пацієнта — щоб було зручніше і щоб не їхати в медзаклад за паперовим бланком; для медсистеми – щоб посилити контроль за обігом ліків, адже проблема самолікування серед українців доволі серйозна: згідно з дослідженням, проведеним у 2017 році USAID і БФ «Пацієнти України», 69% хворих в Україні займаються самолікуванням, не звертаючись по допомогу до лікарів.

«Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання», – наголошують у міністерстві.

В Україні запровадять систему верифікації ліків з 2D-кодуванням

Тож з 1 квітня всі аптеки не продаватимуть цих ліків, якщо немає рецепта?

Вони і так не мали права робити це. Продаж рецептурних препаратів на відповідальності аптек. Їх зі свого боку контролює Держлікслужба.

«У них є визначені процедури відстеження дотримання відпуску ліків», – пояснили нам у МОЗі.

За порушення цієї вимоги Верховна Рада ще в листопаді 2021 року визначила штрафи для аптек – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн до 1 700 грн). Повторне порушення впродовж року – штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 700 грн до 3 400 грн).

Але як показує досвід введення е-рецепта на антибіотики, штраф не сильно рятує від вільного продажу препаратів – у багатьох аптеках і після 1 серпня можна придбати антибіотики і ніхто не запитає, де ваш рецепт.

З 1 січня 2022 року МОЗ оголошувало, що українські медзаклади починають вести облік споживання антибіотиків. Утім результатів у відкритому доступі не знайшли.

Тож не виключено, що така сама доля буде і е-рецептів на всі інші препарати з 1 квітня.

В Україні запровадять систему верифікації ліків з 2D-кодуванням

Як усе ж працюватиме е-рецепт, хто його може виписати

Відмінність е-рецепта від паперового в тому, що його можна отримати, не виходячи з дому – зв’язатися зі своїм сімейним чи профільним лікарем по телефону або ж записатися на онлайн-прийом через медкарт24 або в helsi.

Виписати електронний рецепт може будь-який лікар – комунальний чи приватний. Для отримання не потрібно мати підписану декларацію з сімейним. Але слід зареєструватися в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). 

Чи підійде паперовий варіант

Так. У МОЗ вирішили поступово переходити на електронні рецепти, щоб у разі відсутності світла чи звʼязку в медзакладі лікар міг виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку.

У ньому лікар пропише спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером і кодом для погашення рецепта в аптеці.

Як дізнатися, на які ліки потрібен рецепт

Виробник вказує це в інструкції. Її можна знайти на сайтах helsi, Державного реєстру лікарських засобів України чи онлайн-аптек. Там, у профілі лікарського засобу є рядок «Умови відпуску», де і вказано, чи потрібен рецепт для його купівлі. 

Що буде із закупівлею ліків для військових

Це питання, яке турбує волонтерів, що закуповують ліки для бійців. 

У МОЗ пояснили: «Військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу гуртово безпосередньо в дистриб’юторів, і для цього не потрібен рецепт».

Щодо аптек у громадах, де ведуться активні бойові дії – там дозволено відпускати рецептурні ліки без рецепта лікаря, крім препаратів психотропних, сильної дії та отруйних речовин.

Ліки для дітей зі СМА: МОЗ уперше отримало препарат Spinraza і передало 13 лікарням

Проверьте

Ваши предки были красавцами, если фамилия звучит так: проверьте свою в списке

Такие фамилии часто встречаются и сегодня Украинские фамилии могут многое рассказать о своих носителях. В …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *