«Ми вважаємо, що МВФ виплатить транш у $1,4 млрд у четвертому кварталі 2021 року, але розглядає можливий діапазон цієї суми від $1 млрд до $1,5 млрд», – зауважили фахівці.
З огляду на розподіл спеціальних прав запозичення (СПЗ), фонд може виплатити меншу суму. У JP Morgan прогнозують, що Нацбанк України продовжить тренд на підвищення облікової ставки і у січні – березні наступного року вона зросте з нинішніх 8,5% річних до 9%, у другому кварталі – до 9,25%, а у четвертому – до 9,5%.
JP Morgan не вніс змін у свої квітневі оцінки за прогнозом зростання української економіки. Аналітики очікують на зростання реального ВВП України у 2021 році на 4,5%, у 2022 році – на 5%.
Контекст:
Україна співпрацює з МВФ за новою програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. Згідно з нею передбачено виділення $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Як говорив міністр фінансів Сергій Марченко, Київ очікував на отримання ще двох траншів по $700 млн до кінця 2020 року, але цього не сталося.
21–23 грудня 2020 року місія Міжнародного валютного фонду розпочала перший перегляд угоди з Україною у форматі stand-by. Вона відновила роботу після зимових канікул 11 січня 2021 року і працювала до 12 лютого. Коментуючи строки виділення наступного траншу МВФ, директор пресофісу місії Фонду в Україні Джеррі Райс сказав, що спочатку треба вивчити політику економічного розвитку і проведення реформ у країні.
Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман 13 лютого повідомив, що місія Фонду завершила роботу, але рішення про перегляд програми ще не ухвалено. «Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть», – зазначив він.
Президент України Володимир Зеленський 22 лютого висловив упевненість, що Україна отримає наступний транш від МВФ до кінця 2021 року. 28 липня він сказав, що країна готова отримати цей транш.
Шмигаль 14 вересня говорив, що до кінця року Україна очікує на отримання траншу МВФ на $750 млн.
Райс повідомляв після цього, що представники Фонду мають намір працювати з Україною у питаннях, що стосуються виконання домовленостей, які передбачено програмою stand-by, для огляду і виділення наступного траншу. Він не назвав строків виділення наступного траншу, але повідомив, що місія сконцентрується на питаннях, пов’язаних з автономністю роботи Нацбанку, відновленням і посиленням антикорупційної структури.