Про антирейдерський захист власників нерухомості розповів учасникам IV Business & Legal Real Estate Forum Олександр Строкань, партнер MITRAX.
У своїй спецдоповіді він відзначив покращення ситуації з протидією рейдерству, проте випадки протиправного заволодіння власністю ще мають місце. За словами промовця існують злочинні угрупування, котрі здійснюють рейдерські захоплення в інтересах третіх осіб, або для власних цілей. При цьому змінилися цілі захоплення.
Квартири у «хрущовках» тепер не захоплюють – злочинців цікавлять об’єкти вартістю від 100 тис. доларів.
Аналізуючи основні прояви рейдерства нерухомості у 2021 році Олександр Строкань зазначив, що «класикою» залишається реєстраційне рейдерство:
«Хоч знайти «чорного» реєстратора все складніше, але вони все ще існують», – наголосив він.
Крім так званих «кишенькових» реєстраторів з метою заволодіння власністю використовують:
реєстраторів з віддалених регіонів, котрих можна звабити відносно великим гонораром, або реєстраторів, котрі здійснили якийсь проступок, і очікують відключення від реєстрів.
Ще одним способом рейдерського захоплення спікер назвав захоплення корпоративних прав. Це, за його словами наразі здійснити і простіше, і дешевше. Принагідно він навів приклади атаки на нерухомість через отримання корпоративного контролю над іпотекодержателем.
Наступним проаналізованим способом рейдерства стали ухвали суду або слідчих суддів. Наводячи приклади Олександр Строкань розповів, чому такий спосіб захоплення може бути популярним:
висока швидкість здійснення (інколи судові рішення ухвалюються і виконуються в один день), фактично перекладає відповідальність за захоплення з бенефіциарів злочинної схеми на суди та органи досудового розслідування.
Четвертим з найбільш популярних способів рейдерства промовець назвав дефектний продаж нерухомості. Він назвав головні варіанти такої схеми:
або укладення угоди продавцем нібито без належного волевиявлення, або є претензії третіх осіб щодо нерухомого майна.
П’ятим способом захоплення є використання хакерських атак. Цей спосіб реалізується наступним чином:
хакери рандомно зламують ключі державних реєстраторів або нотаріусів і від їх імені здійснюють будь-які реєстраційні дії.
Втім, Антирейдерська колегія Мінюсту, як правило скасовує, ці реєстраційні дії за заявою «хакнутого» реєстратора.
Останнім із проаналізованих способів рейдерства стала підробка боргових документів, що дає зловмисникам можливість отримати рішення суду про стягнення боргу, і в рамках виконавчого провадження отримати доступ до активів.
Свої рекомендації з протидії цим атакам Олександр Строкань розділив на:
превентивні дії, спрямовані на недопущення злочинних посягань та класичні заходи, спрямовані на відновлення права власності у випадку рейдерства.
Крім того, він порадив застосовувати позапроцесуальні дії (наприклад залучення ЗМІ), які допомагають протидіяти атаці на актив.