29 марта, 2022 10:45

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 27 — 31 липня

1. Місцеві суди: Запровадження Антикорупційної стратегії в редакції, запропонованій НАЗК, призведе до дезорганізації роботи органів суддівського врядування і, як наслідок, посилення кадрового голоду в судах

Запровадження Антикорупційної стратегії в редакції, запропонованій Національним агентством з питань запобігання корупції, призведе до дезорганізації роботи органів суддівського врядування. Що може спровокувати чергову хвилю звільнення суддів. Водночас належне кадрове забезпечення судів є однією із складових незалежності судової влади. Такого висновку дійшли судді Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в результаті аналізу проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, розробленого НАЗК.

2. Понад 200 суддів склали присягу та набули повноважень

28 липня 2020 року відбулась урочиста церемонія складання присяги суддями, вперше призначеними на посаду судді.

Відповідно до статті 57 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» особа, вперше призначена на посаду судді, набуває повноважень судді після складення присяги судді під час урочистої церемонії у присутності Президента України.

Присягу склали судді, які були призначені на посади указами Президента України за поданнями Вищої ради правосуддя. Зокрема, за період з квітня по червень цього року Вища рада правосуддя направила Президенту подання про призначення 431 кандидата на посади суддів. Це кандидати, рекомендації щодо яких за результатами конкурсного відбору були скеровані до ВРП Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, що припинила свою діяльність у листопаді 2019 року з початком дії Закону України № 193-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування».

3. Президент України Володимир Зеленський: Здійснюйте правосуддя не від імені чиїхось інтересів, а від імені України!

«У більшості випадків суд не лише розв’язує юридичний спір, а й вирішує подальшу долю людини. Тому суспільство та держава очікують, що кожне ваше рішення буде виваженим, справедливим і законним. Завдяки цьому ви зможете найважливіше – змінити ставлення суспільства, ставлення громадян до слова «суддя», – наголосив Президент України Володимир Зеленський, звертаючись до новопризначених суддів під час урочистої церемонії складення ними присяги, яка відбулась 28 липня 2020 року.

Глава держави назвав цей день важливим для судової системи України, оскільки свою роботу відновлюють суди, які тривалий час не могли працювати належним чином через відсутність суддів. Він нагадав, що вперше з 2016 року місцеві загальні суди поповнять понад 200 нових суддів.

4. Єдність зусиль органів судової влади і Глави держави сприятиме подальшому вирішенню проблем у сфері правосуддя

«Символічно, що церемонія складання присяги суддями, вперше призначеними на посаду судді, відбулася за участі 13 членів Вищої ради правосуддя. Це свідчить про єдність зусиль органів судової влади і Глави держави у прагненні вирішити ключові проблеми сфери правосуддя, насамперед шляхом наповнення судів професійними молодими людьми, які підтвердили свою готовність здійснювати правосуддя», – наголосив Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко, коментуючи урочисту подію, яка відбулася 28 липня 2020 року в Маріїнському палаці.

 5. Вища рада правосуддя відсторонила двох суддів від здійснення правосуддя

Суддю Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська Литвиненка Ігоря Юрійовича тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя. Рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у виді подання про звільнення з посади ухвалила Третя Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя 29 липня 2020 року.

Також відсторонено від здійснення правосуддя в порядку дисциплінарної відповідальності суддю Біляївського районного суду Одеської області Ігоря Горяєва. Вища рада правосуддя 28 липня 2020 року вирішила тимчасово, строком на три місяці, відсторонити суддю Біляївського районного суду Одеської області Горяєва Ігоря Миколайовича від здійснення правосуддя.

6. Вища рада правосуддя продовжує вживати заходи для забезпечення ефективного правосуддя в період карантину

Вища рада правосуддя разом з Консультативною місією Європейського Союзу в Україні провели круглий стіл «Особливості роботи суду в період пандемії: організаційні заходи та питання санітарно-епідеміологічної безпеки». Його учасники обговорили поточний стан діяльності судів у період пандемії та вдосконалення рекомендацій для судових установ з урахуванням зауважень усіх зацікавлених сторін.

7. Голова ВРП Андрій Овсієнко: Щорічна доповідь про стан забезпечення незалежності суддів має стати дієвим інструментом змін

Вища рада правосуддя прагне того, щоб Щорічна доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік стала не формальним, а реальним інструментом для забезпечення незалежності суддів в Україні. На цьому наголосив Голова ВРП Андрій Овсієнко під час другого фахового обговорення доповіді за 2019 рік на регіональному рівні, організованого спільно Вищою радою правосуддя і проектом Ради Європи «Подальша підтримка виконання Україною рішень у контексті статті 6 Європейської конвенції з прав людини» в режимі відеозв’язку.

8. Член ВРП Оксана Блажівська: Для досягнення розумного балансу у законопроєктах, що стосуються судоустрою, має бути врахована позиція суддів

Вдосконалення процедури кваліфікаційного оцінювання суддів має відбуватися з урахуванням позиції усіх представників правової спільноти. Таке переконання висловила член Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська у коментарі для сайту Вищої ради правосуддя, аналізуючи висновок Асоціації розвитку суддівського самоврядування України щодо законопроєкту № 3534 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо забезпечення участі Громадської ради доброчесності у оцінюванні на відповідність займаній посаді судді».

9. Чотирьох суддів звільнено у відставку

30 липня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Букреєву Ірину Анатоліївну – з посади судді Московського районного суду міста Харкова;

Мороз Катерину Володимирівну – з посади судді Новозаводського районного суду міста Чернігова;

Сачука Василя Івановича – з посади судді Рівненського апеляційного суду;

Кошель Ліану Миколаївну – з посади судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області.

10. Коментар щодо звернення громадських організацій про залучення їх до обговорення професійною суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії

До Вищої ради правосуддя 6 липня 2020 року надійшов проєкт Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, підготовлений Національним агентством з питань запобігання корупції, із пропозицією надати зауваження та пропозиції до цього проєкту.

Рішенням від 10 липня 2020 року № 2098/0/15-20 Вища рада правосуддя затвердила попередню позицію щодо проєкту Антикорупційної стратегії, надіслала її до НАЗК та Кабінету Міністрів України, а також започаткувала обговорення цього проєкту серед суддівської та професійної спільноти.

Для продовження фахової дискусії Вища рада правосуддя організовує 31 липня 2020 року обговорення в режимі відеоконференції саме серед суддівської та професійної спільноти, в якому візьмуть участь понад 70 учасників.

Громадські організації, які звернулися до Вищої ради правосуддя із проханням долучити їх до обговорення проєкту Антикорупційної стратегії, не належать до професійної суддівської спільноти. Вони створені і діють для захисту інтересів своїх членів і жодна з них не захищає права та інтереси суддів.

У разі ініціювання представниками громадських організацій проведення публічного обговорення проєкту Антикорупційної стратегії Національним агентством з питань запобігання корупції за участю представників судової влади й суддів та за умови підтримки такої ініціативи суддівською спільнотою члени Вищої ради правосуддя можуть долучитися до такого обговорення.

11. Онлайн-обговорення проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки

31 липня 2020 року відбулось обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, розробленого Національним агентством з питань запобігання корупції. У заході, організованому Вищою радою правосуддя в режимі відеоконференції, взяли участь судді Верховного Суду, Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів, апеляційних та місцевих судів, представники Ради суддів України, Національної школи суддів України, суддівських асоціацій, а також голова Національного агентства з питань запобігання корупції.

Метою обговорення є вироблення консолідованої позиції органів та установ системи правосуддя щодо вказаної стратегії.

Посилання на відео: https://bit.ly/2ECoZHL

12. Пропозиції, які містяться в проєкті Антикорупційної стратегії, – крок до знищення самостійності і незалежності судової влади

Пропозиція Національного агентства з питань запобігання корупції «створити нові суди», ліквідувавши всі суди, створені до внесення змін до Конституції щодо правосуддя, викладена у проєкті Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, – призведе до  розбалансування доступу до правосуддя в Україні, це крок до знищення судової гілки влади як самостійної і незалежної. На цьому наголосила Всеукраїнська асоціація адміністративних суддів у своєму висновку щодо проєкту.

13. Урочиста церемонія складання присяги суддями призначеними на посади 28.07.2020 року (відео)

14. До ВРП надійшло 154 листи судів, які містять зауваження до проєкту Антикорупційної стратегії

31 липня у Вищій раді правосуддя відбулось онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, розробленого Національним агентством з питань запобігання корупції.

У вітальному слові Голова ВРП Андрій Овсієнко нагадав, що до ВРП 6 липня 2020 року надійшов проєкт Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки із пропозицією надати зауваження та пропозиції до нього. «Своїм рішенням ВРП затвердила попередню позицію щодо проєкту. Цю позицію було надіслано до НАЗК та Кабміну. ВРП вважала за необхідне розпочати обговорення серед профільної суддівської спільноти. В результаті до нас від судів різних рівнів, юрисдикцій, інстанцій, а також від усіх без винятку суддівських асоціацій надійшло 154 листи, які містять зауваження до проєкту стратегії. Для продовження дискусії у межах фахового заходу ВРП проводить обговорення, у якому сьогодні беруть участь понад 70 учасників – представники судів різних рівнів та спеціалізацій», – повідомив Голова ВРП.

Метою обговорення є вироблення консолідованої позиції органів та установ системи правосуддя щодо вказаної стратегії.

15. Суддя КАС ВС Наталія Блажівська: Порівнювати показники довіри до судів в різних країнах необхідно, виходячи з однакових критеріїв

«Питання незалежного і справедливого суду є визначальним критерієм розвитку права і суспільства», – наголосила віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Наталія Блажівська, виступаючи під час обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки.  Суддя зауважила, що їй було приємно почути від голови Національного агентства з питань запобігання корупції Олександра Новікова, який теж брав участь у обговоренні, тезу про високу професійність українських суддів. За її словами, вона часто чує таку оцінку від іноземних колег, водночас в Україні лунають різні заяви щодо оцінки рівня довіри до суду.

16. Член ВРП Світлана Шелест: Не слід використовувати боротьбу з корупцією для того, щоб послабити незалежність судової влади

«Я би просила авторів проєкту Антикорупційної стратегії врахувати думки, висловлені суддями та суддівськими асоціаціями, з тим, щоб укотре не припускатися помилок, які потім негативно впливають на роботу суддів і через які страждають громадяни України», – заявила член Вищої ради правосуддя Світлана Шелест, виступаючи під час онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки.

Позиція Вищої ради правосуддя, яку підтримав суддівський корпус, наголосила Світлана Шелест, зводиться до того, що Антикорупційна стратегія не може суперечити чинному законодавству та конституційному регулюванню суспільних відносин.

17. Жодна влада не повинна втручатися в компетенцію іншої, – Голова Восьмого апеляційного адмінсуду Олег Заверуха

Питання, які стосуються удосконалення системи судоустрою, організації роботи органів суддівського самоврядування, відбору та оцінювання суддів, внесення змін до процесуальних законів, не можуть бути предметом антикорупційної стратегії, адже безпосередньо не належать до заходів запобігання та протидії корупції. На цьому наголосив у ході організованого Вищою радою правосуддя онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха.

18. Антикорупційна стратегія має бути спрямована на зміцнення, а не на руйнування судової влади, – Олег Прудивус

Орієнтири щодо запобігання корупції в Антикорупційній стратегії на 2020–2024 роки мають бути спрямовані не на руйнування судової влади як такої, а на її зміцнення. На цьому наголосив член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус під час онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту стратегії, розробленого Національним агентством з питань запобігання корупції.

Олег Прудивус вважає безпідставним твердження проєкту про «відсутність дієвих перманентних механізмів підтримання доброчесності суддівського корпусу». «ВРП постійно розглядає дисциплінарні справи. За 2017 рік було притягнуто до дисциплінарної відповідальності 96 суддів, з них 56 звільнено за скоєння дисциплінарного проступку. У 2018 році щодо 176 суддів застосовані дисциплінарні стягнення, з них 35 звільнень. За сім місяців 2019 року 163 судді були притягнуті до дисциплінарної відповідальності, з них 53 звільнені. Цифри свідчать про суворість покарань. На мою думку, існуючі нині 24 підстави для дисциплінарних стягнень мають бути зменшені і конкретизовані, адже їх правові конструкції розмиті», – підкреслив Олег Прудивус.

Член ВРП також наголосив на відкритості дисциплінарної практики ВРП: «Усі рішення ми відразу публікуємо, засідання відбуваються відкрито. За клопотанням вони транслюються».

19. Голова Ради суддів України Богдан Моніч: Суддівський корпус завжди активно сприяв розвитку антикорупційного законодавства

Суддівський корпус завжди був конструктивно налаштований до вирішення питань, які пов’язані із запобіганням та боротьбою з корупцією. На цьому у вітальному слові наголосив Голова Ради суддів України Богдан Моніч під час онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, яке сьогодні відбулося у Вищій раді правосуддя.

За його словами, від самого початку запровадження нового антикорупційного законодавства Рада суддів України і суддівський корпус були активними прихильниками його розвитку. «Рада суддів України одна з найперших ґрунтовно вивчала питання конфлікту інтересів, приватних інтересів та надавала роз’яснення суддям. Саме ці роз’яснення загальних принципів та тлумачення понять, які були сформовані суддівською спільнотою, у подальшому Національне агентство з питань запобігання корупції використало у своїй роботі. Ще у жовтні 2018 року РСУ та НАЗК уклали Меморандум про співробітництво та обмін інформацією», – зауважив Богдан Моніч.

20. Заступник голови 6ААС Євген Мєзєнцев: Недовіра до судової влади є результатом активної діяльності політиків із встановлення впливу на суди

Виступаючи на онлайн-обговоренні проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки, заступник голови Шостого апеляційного адміністративного суду Євген Мєзєнцев зосередився на питаннях етичного і морального плану, які зачіпає документ.

На думку Мєзєнцева, в редакції Антикорупційної стратегії, запропонованій Національним агентством з питань запобігання корупції, створюються передумови обмеження суддівської незалежності.

Євген Мєзєнцев вважає, що недовіра до судової влади значною мірою є результатом активної діяльності політиків щодо встановлення контролю над судами та намагань нав’язати думку про непрофесійність та корумпованість суддів.

21. Суддя Олександра Жуковська: Проєкт Антикорупційної стратегії має бути якісним, обґрунтованим і мати чіткі формулювання, що не викликають двозначних тлумачень

Ні судоустрій і статус суддів, ні нормативно-правові засади діяльності Вищої ради правосуддя не можуть визначатися розробленою НАЗК Антикорупційною стратегією, що реалізується шляхом виконання відповідної державної програми, яка затверджується Кабінетом Міністрів України. На цьому наголосила суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Олександра Жуковська під час онлайн-обговорення суддівською спільнотою проєкту Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки.

На думку судді, проєкт Стратегії як проєкт нормативного акта має бути якісним, тобто обґрунтованим, з чіткими формулюваннями, що не викликають двозначних тлумачень, узгодженим із Конституцією України, відповідати принципам розподілу державної влади та гарантіям незалежності судової влади. У тому вигляді, в якому проєкт Антикорупційної стратегії на 2020–2024 роки поданий для обговорення Національним агентством з питань запобігання корупції, він не може бути затверджений та потребує доопрацювання, вважає Олександра Жуковська.

Читайте також: Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 14–21 липня.

Проверьте

Красивые поздравления на 8 марта в стихах, открытках и прозе

Вот и наступил один из самых ожидаемых и прекрасных весенних праздников – Международный женский день …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *