Президент України Володимир Зеленський 15 жовтня підписав указ № 449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин». Про це повідомила пресслужба глави держави.
Документ передбачає передавання земель сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність, зазначили в Офісі президента.
«Ключовий момент, без якого децентралізація в Україні не може бути завершена. Це передача земель безпосередньо громадам. Сьогодні цей важливий крок буде зроблено», – заявив глава держави.
26 жовтня всі новостворені об’єднані територіальні громади отримають понад 2 млн га землі у свою власність і зможуть використовувати кошти від їхнього використання для свого розвитку. Голова Держгеокадастру Роман Лещенко сказав, що після цього у власності держави залишиться приблизно 750 тис. га землі (землі Національної академії наук, Міноборони, Пенітенціарної служби та інших відомств), які інвентаризують і нумерують для запобігання передаванню у приватну власність.
Президент підкреслив, що закон про ринок землі забороняє продаж земель, які перебувають у комунальній власності.
Із 2002 року в Україні діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.
У ніч на 31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт закону №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». 28 квітня Зеленський підписав закон про відкриття ринку землі.
Відповідно до закону, ринок землі в Україні має запрацювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше, ніж 100 га землі в одні руки, з 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше, ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державних та комунальних земель сільськогосподарського призначення не продаватимуть.