Україна може одержати транш Міжнародного валютного фонду в січні – березні 2021 року, незважаючи на введення держрегулювання газового ринку. Про це 20 січня повідомило інформагентство «Інтерфакс-Україна» з посиланням на документи Bank of America.
МВФ може відтермінувати транш у зв’язку із запровадженням держрегулювання, але Фонд, найімовірніше, врахує тимчасовий характер зниження цін на газ і надзвичайні умови пандемії. Консервативніший сценарій, за прогнозом аналітиків, передбачає одержання траншу у квітні – червні, ідеться в повідомленні.
«Високі потреби фінансування у 2021 році мають утримати Україну у співпраці з МВФ», – зазначили експерти.
Вони додали, що додаткові ризики для загального інвестиційного процесу в Україні пов’язані «з обіцяним поштовхом до реформи правосуддя».
Кабінет Міністрів України на позачерговому засіданні 18 січня встановив граничну ціну на газ для населення на рівні 6,99 грн за 1 м³. Ціна буде діяти до кінця карантину, введеного у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, або до кінця опалювального сезону. Кабмін очікує, що Нацкомісія з державного регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг вирішить обмежити тарифи на розподіл газу до 1,79 грн.
Міністр фінансів Сергій Марченко розповідав, що питання держрегулювання ціни на газ обговорювали із представниками місії. У МВФ були занепокоєні намірами України, оскільки Київ у меморандумі з Фондом узяв на себе чіткі зобов’язання, що механізми тарифоутворення мають бути ринковими, підкреслював міністр 14 січня. Того самого дня Шмигаль заявив про конструктивну зустріч із представниками Фонду щодо питання, яке стосується ціни на газ.
Україна співпрацює з МВФ за новою програмою stand-by. Виконавча рада Фонду схвалила її 9 червня 2020 року. За нею передбачають виділити $5 млрд чотирма траншами. 12 червня Україна отримала $2,1 млрд першого траншу. Як казав Марченко, Київ очікував на одержання ще двох траншів по $700 млн до кінця року, але цього не сталося.
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що в нинішній ситуації економіці України потрібні гроші МВФ. «Вигідно нам, невигідно – зараз це як кров для організму людини», – пояснював він.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив 17 грудня, що Київ розраховує одержати черговий транш МВФ у перших місяцях 2021 року.
21–23 грудня місія Міжнародного валютного фонду розпочала перший перегляд угоди з Україною у форматі stand-by. Вона відновила роботу після зимових канікул 11 січня і, за даними ЗМІ, завершить перегляд програми до кінця цього тижня.