«Укрзалізниця» рухається шляхом поділу на окремі компанії та переходу до державно-приватного партнерства, заявив під час публічного обговорення проєкту Національної економічної стратегії – 2030 4 лютого міністр інфраструктури Владислав Криклій. Трансляцію вів у своєму YouTube Кабінет Міністрів.
«Ми маємо провести анбандлінг, розділення компанії на окремі підрозділи. І власне це в тому числі є однією з вимог по нашому євроінтеграційному процесу. Інфраструктура – це одна з перших сфер, де ми впевнено крокуємо в частині передачі повноважень від держави приватному капіталу, який може мобільніше, креативніше, раціональніше використовувати ресурси. І країна, і індустрія від цього виграють. Ми вже досягли певного прогресу в демонополізації вантажних перевезень. Приватний бізнес зможе зайняти своє місце в залізничних перевезеннях і покращувати тут ситуацію», – сказав міністр.
Він нагадав, що 2021 року на оновлення залізничної інфраструктури з бюджету буде виділено рекордну суму, яка дасть змогу закупити нові вагони та привести в належний стан вокзали.
«Це майже 100 нових пасажирських вагонів. А це приблизно на 5% оновлення наявного рухомого складу, так би мовити, ще живого рухомого складу в пасажирських перевезеннях. Хочемо також у цю програму включити і залізничні вокзали, оновлення та інфраструктурну складову, у першу чергу те, що стосується електрифікації окремих ділянок», – повідомив Криклій.
Міністр зазначив, що вже є профільний законопроєкт, який необхідно ухвалити для реформування компанії, і без співпраці виконавчої та законодавчої влади, «на одному бажанні» реформи робити не можна. Він додав, що в Україні готуються до передання в концесію шість залізничних вокзалів.
«Це перші шість залізничних вокзалів. Із Всесвітнім банком розроблені відповідні документи, і вже в цьому році будемо починати ці концесійні проєкти. І наша мета – щоб із традиційних залізничних вокзалів, які просто використовувалися для транзиту, це були вже мультифункціональні місця, де пасажир може отримати і послугу, і сервіс, і щось придбати», – сказав глава Міністерства інфраструктури.
Американський транспортний експерт Джефферсон Сінклер заявляв, що «Укрзалізницю» потрібно реформувати за європейською моделлю, що сприятиме подальшій інтеграції України з ЄС.
Економіст Борис Кушнірук зауважував, що «Укрзалізниця» стане привабливою для інвестора тільки після поділу на окремі бізнеси збиткових пасажирських перевезень і прибуткових вантажних. На його думку, проведення реформи «Укрзалізниці» буде сприяти підвищенню ефективності залізничних перевезень.
Голова компанії Володимир Жмак говорив у інтерв’ю «Мінтрансу», що підприємство планує інвестувати в оновлення рухомого складу компанії та залізничної інфраструктури 25 млрд грн.
Жмак зможе реформувати підприємство, якщо він буде мати підтримку на рівнях міністерства й уряду, заявила позафракційна народна депутатка, членкиня парламентського комітету з питань транспорту та інфраструктури Оксана Савчук.