1. Олег Прудивус: Для виконання завдань, які ставить держава перед судовою владою, має бути забезпечено її належне фінансування
«Сьогодні відсутній баланс між вимогами до судової влади і ставленням до проблем її фінансування», – зазначив член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус під час чергового засідання робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, створеної у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики.
Крім аналізу поточного фінансування судової влади, учасники робочої групи також розглянули питання обсягів фінансування за бюджетними запитами установ системи правосуддя до Міністерства фінансів України на 2022 рік, виділення коштів на виконання судових рішень, можливості залучення додаткових грошових резервів, фінансування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
2. Близько 158 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Лубенського міськрайонного суду Полтавської області
У Лубенському міськрайонному суді Полтавської області склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду.
Станом на 24 травня 2021 року фактична кількість суддів становить 3 особи, штатним розписом передбачено 8 посад суддів.
Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Лубенського міськрайонного суду Полтавської області перебувало 5385 справ і матеріалів, з яких 4796 надійшли у звітному періоді.
Навантаження одного судді в середньому – 1598 справ на рік.
При цьому в Лубенському районі Полтавської області проживає 157879 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
Вища рада правосуддя наголошує, що недофінансування судової влади є прямим втручанням у її незалежність і, як наслідок, позбавляє громадян доступу до правосуддя.
3. ВРП відрядила двох суддів для здійснення правосуддя
Вища рада правосуддя вирішила відрядити для здійснення правосуддя суддів до Господарського суду Закарпатської області та до Баришівського районного суду Київської області шляхом тимчасового переведення строком на один рік, а саме:
суддю Господарського суду Херсонської області Пригузу Павла Дмитровича – до Господарського суду Закарпатської області (з 19 липня 2021 року);
суддю Компаніївського районного суду Кіровоградської області Червонописького Вадима Сергійовича – до Баришівського районного суду Київської області (з 9 червня 2021 року).
4. ВРП залишила без змін рішення Другої Дисциплінарної палати щодо Антона Чернушенка
Вища рада правосуддя залишила без змін рішення Другої Дисциплінарної палати ВРП про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді Апеляційного суду міста Києва Антона Чернушенка. Цим рішенням до нього було застосовано дисциплінарне стягнення у виді внесення подання про звільнення з посади судді.
Зважаючи на характер допущених суддею А.Чернушенком порушень, що були тривалими і не усунуті на момент притягнення до дисциплінарної відповідальності, Рада вважає, що застосований Другою Дисциплінарною палатою ВРП вид дисциплінарного стягнення у виді внесення подання про звільнення судді з посади є пропорційним вчиненому проступку.
5. ВРП доповнила перелік користувачів, яким надано дозвіл на повний доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень
Вища рада правосуддя вирішила внести зміни до Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень та включити Державну прикордонну службу України до переліку державних органів, яким надано дозвіл на повний доступ до інформаційних ресурсів Реєстру.
Порядок ведення вказаного Реєстру затверджується ВРП. Його адміністратором є державне підприємство “Інформаційні судові системи”. Державна судова адміністрація України, як держатель Реєстру, вживає організаційних заходів, пов’язаних із забезпеченням його ведення.
6. ВРП звернулася до Офісу Генерального прокурора з метою перевірки обставин, повідомлених головою Дніпровського апеляційного суду
Голова Дніпровського апеляційного суду Наталія Деркач повідомила Вищу раду правосуддя про втручання у діяльність суддів Дніпровського апеляційного суду щодо здійснення правосуддя.
Голова суду Деркач Н.М. вважає втручанням у діяльність суддів Дніпровського апеляційного суду щодо здійснення правосуддя пікетування приміщення суду під час розгляду справи, звинувачення суддів у домовленостях та отриманні неправомірної вигоди за прийняття рішень, висловлення погроз та заклики до застосування насильства стосовно суддів, у тому числі поширені через соціальну мережу.
Враховуючи, що повідомлені обставини можуть завдати шкоди авторитету правосуддя, ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 377 Кримінального кодексу України, за фактами, викладеними у повідомленні голови Дніпровського апеляційного суду Деркач Наталії Миколаївни.
7. Близько 3,5 млн громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Південно-західного апеляційного господарського суду
У Південно-західному апеляційному господарському суді склався фінансовий колапс – голова суду повідомила про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду та відсутність коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя.
Станом на 24 травня 2021 року фактична кількість суддів становить 17 осіб, штатним розписом передбачено 25 посад суддів. Згідно з даними Державної судової адміністрації України, за 2020 рік у провадженні Південно-західного апеляційного господарського суду перебувало 3075 справ і матеріалів, з яких 2512 надійшли у звітному періоді.
Суд переглядає в апеляційному порядку рішення господарських судів першої інстанції, що розташовані в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, де загалом проживають 3 491 465 осіб, які є потенційними користувачами судових послуг.
На офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя розміщена інтерактивна онлайн-мапа звернень щодо проблем фінансування судів, яка акумулює інформацію з усіх областей України щодо проблем фінансування судів та наочно демонструє кількість та зміст таких листів. Мапа й надалі щомісяця буде оновлюватись.
8. ВРП відсторонила суддю Ольгу Панченко від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності
Вища рада правосуддя задовольнила клопотання Генерального прокурора Ірини Венедіктової та тимчасово відсторонила суддю Харківського окружного адміністративного суду Ольгу Панченко від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності до набрання законної сили вироком суду або закриття кримінального провадження за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення.
9. ВРП звільнила у відставку двох суддів
27 травня 2021 року Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку двох суддів:
Джулая Олександра Борисовича – з посади судді Одеського апеляційного суду та Карабаня Володимира Миколайовича – з посади судді Печерського районного суду міста Києва.
10. ВРП відреагувала на повідомлення судді, у вікно кабінету якого стріляли
До Вищої ради правосуддя надійшло повідомлення голови Приморського районного суду міста Одеси Сергія Кічмаренка про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя.
У повідомленні зазначено, що 17 травня 2021 року голова суду
С. Кічмаренко, увійшовши до свого службового кабінету, помітив, що одне з чотирьох вікон, розташоване у безпосередній близькості до робочого столу, прострілене з невідомої зброї. Суддя С. Кічмаренко вважає, що з огляду на характер пошкодження скла траєкторія польоту кулі була спрямована чітко на нього, якби в той час він працював за робочим столом. Цю подію суддя пов’язує зі своєю службовою діяльністю, зокрема перебуванням у його провадженні низки резонансних кримінальних справ.
ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному 17 травня 2021 року до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 377 КК України, за обставинами, повідомленими головою Приморського районного суду міста Одеси С. Кічмаренком.
Також Рада звернулася до Служби судової охорони щодо невідкладного вжиття передбачених законом заходів із забезпечення особистої безпеки суддів та охорони приміщення Приморського районного суду міста Одеси.
11. Розпочалася процедура відрядження суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області
Відповідно до рішення від 27 травня 2021 року № 1172/0/15-21 Вища рада правосуддя оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме
2 суддів до Бориспільського міськрайонного суду Київської області.
Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи.
12. Указом Президента України призначено суддю до Шевченківського районного суду міста Києва
Указом Президента України від 27 травня 2021 року № 215/2021 призначено РОМАНИШЕНУ Інну Павлівну на посаду судді до Шевченківського районного суду міста Києва.
13. ВРП відреагувала на повідомлення судді Суворовського районного суду міста Одеси про втручання у її професійну діяльність
Суддя Суворовського районного суду міста Одеси Сувертак Інна Володимирівна повідомила Вищу раду правосуддя про втручання в її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.
Суддя Сувертак І.В. вважає втручанням у її діяльність дії директора ТОВ «Берег ЛТД» щодо збирання та поширення особистої інформації та інформації з обмеженим доступом стосовно головуючого судді та її неповнолітньої доньки шляхом відображення цієї інформації у довіреності, копія якої була надана суду під час розгляду справи.
Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 Кримінального кодексу України, за фактами, викладеними у повідомленні судді Суворовського районного суду міста Одеси Сувертак Інни Володимирівни.
14. Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області
Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 27 травня 2021 року № 1171/0/15-21 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області до 7 червня 2021 року.
Вища рада правосуддя рішенням від 27 квітня 2021 року № 944/0/15-21 оголосила про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме
2 суддів до Кам’янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області.
Десятиденний строк подання документів закінчився 7 травня 2021 року. Протягом зазначеного строку жоден суддя не надав згоди на відрядження до вказаного суду.
З метою врегулювання навантаження та забезпечення належних умов доступу до правосуддя у Кам’янсько-Дніпровському районному суді Запорізької області, Вища рада правосуддя вирішила, що строк надання суддями згоди на відрядження до цього суду слід продовжити.
Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні до 7 червня 2021 року подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи.
15. Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області повідомив про погрози здійснити вибух у залі судового засідання
У повідомленні судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Андрія Чуприни зазначено, що у його провадженні перебували матеріали клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою особі, підозрюваній у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 263, частиною третьою статті 311, частиною другою статті 317, частиною третьою статті 307 Кримінального кодексу України, яке 25 травня 2021 року було частково задоволено.
Як вказує суддя у повідомленні, після того як він вийшов із залу судового засідання, підозрюваний заявив, що «підірве всіх».
Суддя Чуприна А.П. зазначив, що в нього є підстави непокоїтись за своє життя та життя оточуючих, оскільки ця особа підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення – незаконному поводженні зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами і може мати навички поводження як із вогнепальною зброєю, так і з вибуховими пристроями.
За наведеними фактами Вища рада правосуддя вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у вказаному кримінальному провадженні та до Служби судової охорони щодо невідкладного вжиття передбачених законом заходів із забезпечення особистої безпеки суддів та охорони приміщення Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
16. Близько 64 тисяч громадян можуть залишитися без доступу до правосуддя через недофінансування Іллічівського районного суду міста Маріуполя
В Іллічівському районному суді міста Маріуполя склався фінансовий колапс – голова суду повідомив про дефіцит коштів для виплати заробітної плати працівникам апарату суду та відсутність коштів для матеріально-технічного забезпечення здійснення правосуддя.
Станом на 24 травня 2021 року фактична кількість суддів становить 9 осіб, штатним розписом передбачено 11 посад суддів. Повноваження здійснювати правосуддя мають 8 суддів.
Згідно з даними Державної судової адміністрації України за 2020 рік у провадженні Іллічівського районного суду міста Маріуполя перебувало 11327 справ і матеріалів, з яких 9977 надійшли у звітному періоді.
Навантаження одного судді в середньому становить 1426 справ на рік.
При цьому в Кальміуському районі міста Маріуполя проживає 63564 особи, які є потенційними користувачами судових послуг.
ВРП неодноразово заявляла про недостатність коштів, передбачених Держбюджетом-2021 для фінансування судової системи, та зверталася до Міністерства фінансів, Комітету ВРУ з питань бюджету, Комітету ВРУ з питань правової політики, із проханням забезпечити критично необхідні видатки за бюджетною програмою «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя».