15 мая, 2024 21:14
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Вітренко вважає, що "Північний потік – 2" можна буде зупинити навіть після запуску

«Навіть якщо він [газогін] буде запущений, санкції США – а це найбільш дієва зброя – зазвичай застосовуються не до проєктів на стадії будівництва, а до працюючих компаній, до працюючих бізнесів. Тому ми віримо, що Америка, усвідомлюючи небезпеку, яка є від цього проєкту для Європи, для всього вільного світу, усе ж застосує дієві санкції, які дозволять зупинити цей проєкт», – заявив Вітренко.

На думку голови «Нафтогазу», дієвими є тільки санкції проти європейських компаній, тому що російські компанії «спеціально працюють тільки в Росії». Зокрема, він зазначив, що обмеження потрібно ввести проти Nord Stream 2 AG, швейцарської компанії – офіційного оператора газогону.

«Санкції проти цієї компанії є дієвими, тому що інші європейські компанії просто не захочуть із нею працювати. Банки не захочуть працювати із цією компанією, покупці газу або компанії, які будуть бронювати потужності на цьому газопроводі», – додав Вітренко.

Контекст:

Газогін «Північний потік – 2» будують дном Балтійського моря, він має зв’язати Росію з Німеччиною. У зв’язку із цим проєктом транзит газу територією України може опинитися під загрозою. У лютому 2021 року в «Газпромі» заявляли, що мають намір ввести «Північний потік – 2» в експлуатацію цьогоріч. 

Директор Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг 11 липня заявив про закінчення будівельних робіт до кінця серпня. За його словами, «Північний потік – 2» добудовано на 98%.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважають «Північний потік – 2» загрозою для енергетичної безпеки Європи.

За оцінками «Оператора ГТС України», прямі та непрямі втрати України від запуску «Північного потоку – 2» становитимуть приблизно $5–6 млрд на рік. Зокрема, приблизно на $50 за 1 тис. м³ подорожчає газ, оскільки вартість його транспортування в Україну зросте.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газогону, однак наприкінці травня Байден назвав «контрпродуктивним із точки зору наших європейських відносин» введення нових санкцій проти «Північного потоку – 2», оскільки газогін «практично закінчено».

18 травня видання Axios написало, що США не вводитимуть санкцій щодо оператора будівництва газогону – компанії Nord Stream 2 AG. Глава МЗС Німеччини Гайко Маас 19 травня це підтвердив. 21 травня Сполучені Штати занесли до санкційного списку 13 російських суден, дві компанії і один заклад, пов’язані з будівництвом газогону, але Nord Stream 2 AG у списку немає.

Радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван 20 червня заявив, що США й далі вводитимуть санкції проти російських компаній, що беруть участь у будівництві «Північного потоку – 2». У РФ це назвали «бігом із перешкодами по каруселі».

Президент України Володимир Зеленський сказав, що вважає «Північний потік – 2» зброєю Росії і як компенсацію за його запуск Україна хоче гарантій безпеки і повернення окупованих територій.

В Офісі президента заявили, що шанси зупинити «Північний потік – 2» все ще є, а спекуляції на тему, що він уже майже готовий, перебільшені.

Проверьте

Гривня і далі зростає в ціні щодо євро і долара

Щодо долара гривня подорожчала на 14 копійок – із 27,19 грн/$ до 27,05 грн/$. Курс гривні …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *