«Середньозважена ціна на добу наперед упала до історичного мінімуму взагалі за весь період функціонування ринку електричної енергії. І вона була набагато менша, ніж навіть собівартість електроенергії, яку виробляє державне підприємство «Енергоатом», це найнижча собівартість у державі. Безумовно, що для всіх інших типів генерації такі цінові показники є очевидно дуже глибоко збитковими», – зазначив міністр.
За його словами, обвал цін призвів до фінансового розбалансування держкомпаній і поставив під загрозу підготовку до осінньо-зимового періоду.
«Така ситуація, у свою чергу, призвела до фінансового розбалансування державних підприємств, а це особливо важливо в контексті виконання ними обов’язків забезпечення електроенергією населення. Так само ми бачили великі ризики в цьому в контексті синхронізації енергосистеми України з енергосистемою Європейського союзу», – додав Галущенко.
Він зазначив, що зараз критична ситуація на енергоринку потребує оперативного втручання.
«На сьогодні, безумовно, вимагає оперативного втручання ринок електричної енергії. Насправді вже деякі кроки зроблені. Є ще ініціативи, які ми будемо просувати», – підкреслив міністр.
Контекст:
«Главком» писав, що у травні ціна на оптовому ринку електроенергії опустилася до рекордно низького значення – в окремі дні ціни падали до 43–44 коп/кВт-год.
Міненерго надіслало на адресу НКРЕКП лист із пропозиціями, як урегулювати цю ситуацію.
Однак Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, не прийняла плану Міненерго щодо припинення маніпуляцій із цінами на ринку електроенергії і запропонувала свої заходи, які не дали ефекту, ідеться в заяві державної компанії «Енергоатом», опублікованій 3 червня на офіційному сайті.
10 червня Міненерго повторно закликало НКРЕКП припинити махінації, однак у відповідь голова комісії Валерій Тарасюк звинуватив держкомпанію «Енергоатом» в неефективності, а Міненерго у непрофесіоналізмі, писав «Обозреватель».