Головне завдання створеного Кабміном Національного оператора підакцизних товарів – забезпечити прозорість та уніфікацію всіх учасників тютюнового ринку, написав у своєму Facebook політолог Кирило Сазонов.
«Уряд усе-таки вирішив навести лад на ринку тютюнових виробів. Воно того варте – розмови про монополії, контрабанду та інший кримінал уже набридли, – вважає він. – Створюють зрозумілу і просту систему контролю за тютюновою продукцією, де Національний оператор матиме у своїх руках логістично-інформаційні функції. Принципово новою рисою такого підходу стане інтеграція сфер управління транспортом, складським господарством, запасами, інформаційним обслуговуванням у єдиній системі. Цього вимагають і сучасні економічні перетворення, і зобов’язання України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС».
Сьогодні втрати держави через чорний ринок сигарет сягають мільярдів гривень, зазначив експерт.
«Для легального ринку таке рішення Кабміну тільки в плюс. Тому що ставить усіх у рівні умови й ухилятися від податків, гратися з контрабандою стане складно. Чесна конкуренція – це завжди правильно. Але, звичайно, далеко не всіх вона тішить. Оптовики, та й роздрібні продавці, які раніше майстерно обходили податкові перепони, звісно, зараз здіймуть крик. Та вже зараз ті, кому «прищикнули інтерес», голосно кричать про легалізацію монополії, про те, що Антімопопольний комітет позбавили основних функцій, і лякають «тютюновою війною». А що голоснішими є ці крики – то більше грошей у тіні. Не секрет, що втрати держави від схем на тютюновому ринку становлять мільярди. ЗМІ писали, що за 2017–2018 роки місцеві бюджети втратили на «тютюнових схематозах» приблизно 30 млрд«, – написав Сазонов.
Він додав, що експерти оцінюють поповнення бюджету до 15 млрд грн на рік завдяки виведенню частини обороту сигарет із тіні.
«Жодної Америки уряд не відкриває. Така система відстеження руху тютюнової продукції від виробника до роздрібного торговця (Track&trace) працює в багатьох країнах Європи. Наприклад, в Італії, Франції, Іспанії, Угорщині, Швеції, а також Японії та Бразилії. Будемо ще на крок ближчими до цивілізованого світу. До того ж зобов’язання ці Україна взяла на себе ще п’ять років тому, і начебто відхилятися від проєвропейського курсу ніхто не збирається. Погодьтеся, що для країни набагато вигідніше державно-приватне партнерство, ніж контрабандний схематоз і корупція, які відлякують інвесторів. Трохи шкода контрабандистів, але… Зовсім трохи. Майже не шкода», – резюмував політолог.
https://www.facebook.com/kirilo.sazonov/posts/3271432166277519
9 вересня Кабмін підтримав створення Національного оператора на ринку тютюнових виробів, повідомило інформагентство «Інтерфакс-Україна». Як зазначили в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, документ розробили Мінекономіки спільно з Мінфіном «з метою посилення контролю та вжиття невідкладних заходів для боротьби з ухиленням від сплати податків, контрабандою і контрафактом на виконання доручення прем’єр-міністра України, а також за підсумками погоджувальних нарад у СБУ за участю Мінекономіки, Мінфіну, МВС, АМКУ».