Лікувальні та освітні заклади в Україні не готові до сезону ГРВІ, заявив у коментарі виданню «ГОРДОН» кандидат медичних наук, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, епідеміолог Андрій Александрін.
«У нашій країні як не було, так і немає системних заходів із профілактики інфекційних захворювань, зокрема таких, що передаються повітряно-крапельним шляхом, і COVID-19. Ми взагалі не готові до осені. Це дуже насторожує. Щойно почнеться зниження температури, у нас з’являться грип, аденовірус, риновірус, парагрип, інші ГРВІ і стане більше коронавірусу. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко сказав, що з 1 вересня відкриють школи і дитсадки, але якщо буде перевищення рівнів захворюваності, їх будуть закривати. Це не державна позиція», – підкреслив лікар.
Він зазначив, що в медичних закладах України не працюють системи вентиляції, але органи перевірки не звертають на це уваги.
«Потрібно працювати на запобігання інфікування і впроваджувати програми інфекційної безпеки, створювати умови, за яких зростатиме опірність організму до різних інфекційних агентів. Дуже прості правила: стежити за температурним режимом і вологістю повітря. Треба, щоб у приміщеннях була механічна вентиляція із припливом свіжого повітря. Але дивіться, за законом у нас лікувальні заклади не мають права працювати без механічної припливно-витяжної вентиляції. А в нас, напевно, немає жодного державного лікувального закладу, де така вентиляція працює в усіх приміщеннях, і, може, набереться пів відсотка закладів, де є локальна система. Отже, у нас масове порушення закону, але на це всі заплющують очі. Навіть більше, органи контролю перевіряють і видають папір, що все добре», – заявив Александрін.
Він вважає, що сам собою карантин не розв’яже проблеми поширення інфекції.
«За весну та літо потрібно було відпрацювати стратегічні об’єкти, зокрема лікувальні заклади, дитсадки та школи. Але нічого не зроблено. Досі не видано офіційні рекомендації з боку міністерств охорони здоров’я та освіти. А вже 1 серпня на носі. Якщо ми не займемося інфекційною безпекою зараз, на нас чекає провал восени. Я категорично проти тактики йти на карантин – це не рішення», – зазначив співрозмовник.
Він розповів, що у країнах ЄС та Америки почали міняти підходи до освіти і надання медичної допомоги.
«У США, наприклад, уже суворо прописано критерії, за якими школа має право працювати. Вони збільшують кількість педагогів, скорочують кількість учнів у класі, розсовують парти, встановлюють механічну вентиляцію, стежать за мікрокліматом у класі. У Німеччині впродовж останніх двох місяців підготовлено 7 тис. медичних працівників, щоб вони вміли робити інтубацію, під’єднувати пацієнтів до апаратів ШВЛ, уміли надавати допомогу тяжким хворим із COVID-19. Це підхід, де держава працює системно. А в нас ми такого не бачимо», – розповів Александрін.
За його словами, кількість людей, які перехворіли на коронавірус, зростатиме.
«Спочатку Ввсесвітня організація охорони здоров’я казала, щойно 45–60% населення зустрінеться із SARS-COV-2, виробиться колективний імунітет, і COVID-19 перейде в розряд сезонних захворювань. Але ми одержали нові відомості, які свідчать, що колективного імунітету, на який ми всі розраховували, на жаль, не буде. Низка досліджень продемонструвала, що антитіла зникають за три-чотири місяці після хвороби. Отже, людина може хворіти на коронавірус кілька разів. І сьогодні в усьому світі фіксують зростання кількості хворих. За даними ВООЗ, із COVID-19 зіткнулося не більше ніж 5% населення земної кулі, тому кількість хворих буде зростати», – пояснив експерт.
27 липня ВООЗ повідомила, що через посилення пандемії COVID-19 цього тижня буде скликано надзвичайний комітет організації, щоб «щоб переглянути пандемію COVID-19 і дати відповідні рекомендації».
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
Станом на 27 липня у світі зареєстровано 16 млн випадків захворювання і більше ніж 640 тис. смертей.
В Україні коронавірусом захворіло 65 656 осіб, 1616 із них померли, 36 122 одужали. Максимальну кількість випадків COVID-19 зареєстровано в Києві (7690), Львівській (8952) та Рівненській (5701) областях.