Ставки за депозитами в Україні продовжать знижуватися. Про це в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» заявила перша заступниця, в.о. голови Національного банку України Катерина Рожкова.
«Чому різко впали ставки у валюті? Тому що дуже мало напрямів вкладень валюти сьогодні в банків. Очевидно, що кредитувати у валюті можна тільки тих, у кого є валютний виторг. Отже, валютні депозити є, а розміщувати їх ніде. Куди банки їх розміщують? У них є можливість вкладатися у валютні [облігації внутрішньої держпозики], у папери за межами України класу «ААА», але там дуже низька прибутковість. Гроші лежать на коррахунках в іноземних банках… Щодо євро взагалі негативна прибутковість. Природно, це треба якось збалансувати депозитними ставками. Тому деякі банки сьогодні вже вводять комісію для рахунків в інвалюті. Вони не просто не платять відсотків, вони кажуть людям: «Ви нам платите». Така тенденція сьогодні в усьому світі», – зазначила вона.
За словами Рожкової, українці «протягом 25 років жили у світі високих ставок, і, природно, громадян турбує, що ставки знижуються».
«Ми просимо банки обережно пояснювати клієнтам, що епоха високих ставок залишилася в минулому. Людям потрібно ментально з цим змиритися, що ставки не можуть бути й не будуть 25%. Сьогодні за інфляції приблизно 2% і нашої ставки 6% (ідеться про облікову ставку НБУ. – «ГОРДОН») ставка за депозитом 8% – це вже добре. Ми до цього йдемо», – сказала Рожкова.
Коментуючи пропозицію міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка знизити облікову ставку нижче від рівня інфляції, в.о. голови НБУ заявила: «Я не бачила жодної успішної країни і жодної успішної економіки, у якій би економіка працювала за указом уряду або за рішенням парламенту. Є економічні закони. Усе має ціну. Якщо ти починаєш надмірно регулювати бізнес (ставки, комісії тощо), то він просто перестає працювати. Люди несуть гроші в банк на депозит, щоб зберегти свої заощадження та захистити їх від інфляції. Якщо інфляція буде високою, ставки за депозитами зростатимуть у будь-якому випадку. Зростатимуть ставки за депозитами – зростатимуть вони й за кредитами. Зростання ставок за кредитами – це точно не шлях до відновлення кредитування».
Перша заступниця голови Нацбанку Рожкова виконує обов’язки голови НБУ із 3 липня, коли з цієї посади звільнили Якова Смолія.
Він подав у відставку через «систематичний політичний тиск на НБУ» з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці. Серед таких вимог Смолій називав необґрунтовану емісію.