15 февраля, 2024 21:47
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Фурса: Є ризик, що Нацбанк "нагнуть" і змусять ввімкнути друкарський верстат

Наразі в Україні немає жодних підстав для проведення емісії. Таку думку в інтерв’ю «Фактам» висловив інвестиційний банкір Сергій Фурса.

«Емісія гривні, запуск друкарського верстата – це дуже погано. Ми таке проходили в 90-х роках. Результат завжди один і той самий – сильна девальвація та інфляція. Суттєве фінансування бюджету за допомогою друкарського верстата Нацбанку востаннє було 2015 року. Ми чудово пам’ятаємо, чим це закінчилося. Тоді це був вимушений захід, абсолютно безальтернативний в умовах економічного падіння та активної фази війни. Але зараз немає жодної причини для запуску друкарського верстата, крім небажання робити реформи, щоб зберігати співпрацю із МВФ», – сказав він.

Водночас Фурса вважає, що є ризик того, що «Національний банк якось «нагнуть» і змусять це зробити».

«Але поки що ми бачимо тверду позицію НБУ, який відмовляється друкувати гроші. Не відкидаю, що в певних умовах просто іншого варіанта не залишиться», – додав експерт.

Він заявив, що в разі проведення емісії курс гривні «полетить униз».

«Рівня [падіння] ви не порахуєте: скільки надрукуєте, на стільки і полетить. І саме зараз ми про цифри не можемо говорити, не можемо говорити і про те, до якої позначки девальвує гривня. Але якщо ми вже ввійдемо в зону вільного падіння, то там немає обмежень, долетить туди, куди долетить», – підсумував Фурса.

Емісія – збільшення грошової маси в обороті. Якщо обсяг емісії відповідає зростанню ВВП країни, це не призводить до негативних наслідків; однак якщо грошова маса зростає швидше за ВВП, це загрожує девальвацією національної валюти і фінансовою кризою (як було, наприклад, у Венесуелі).

Після початку кризи, пов’язаної з пандемією коронавірусу, із пропозицією використовувати емісію для покриття дефіциту бюджету виступала нардепка від «Слуги народу» Людмила Буймістер. З аналогічною пропозицією 9 листопада виступив ексміністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов.

НБУ послідовно виступає проти емісії: заступник голови НБУ Дмитро Сологуб у квітні зазначав, що ввімкнення друкарського верстата завдасть економіці більше шкоди; перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова в липні пояснювала, що це призведе до знецінення заощаджень громадян України.

Проверьте

Самая высокая заболеваемость COVID-19 за последние две недели зафиксирована в Сумской и Черкасской областях – данные Минздрава

Самая высокая заболеваемость коронавирусной инфекцией за последние 14 дней наблюдается в Украине в Сумской и …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *