«Чим нинішня програма підтримки підприємців відрізняється від грудневої? Практично нічим, крім того, що органам місцевого самоврядування рекомендовано також виділити кошти для підтримки бізнесу, причому не тільки фізособам-підприємцям (ФОП). Немає жодних вимог, скільки саме грошей і кому місцева влада може виділити, але розглянути таку можливість вони повинні. На допомогу можуть претендувати підприємці й наймані співробітники, що працюють у сферах, діяльність яких обмежено рішенням про введення карантину. Група для ФОП не має значення», – розповів Гетманцев.
Він нагадав, що грудневий закон звільняє ФОП першої групи від сплати ЄСВ до травня 2021 року без утрат для свого пенсійного стажу.
«Бюджет фактично взяв на себе сплату внеску за підприємців на першій групі оподаткування. Ми не знаємо, як буде розвиватися ситуація далі. Не відкидаю, що продовжимо цю пільгу. Але якщо вийдемо з карантину, то, найімовірніше, ні», – сказав депутат.
Він вважає, що великі територіальні громади зможуть собі дозволити підтримати підприємців.
«У нас є різна місцева влада. Скажімо, Київ, Львів, Харків, Дніпро, Одеса можуть собі це дозволити і, напевно, дозволять. А є територіальні громади з дефіцитними бюджетами, які таку допомогу не зможуть надати. Але на те й існує місцеве самоврядування, щоб, будучи ближче до людей, ухвалювати правильні рішення. Будь-яка пільга має зворотний бік: якщо ти комусь даєш пільгу, то забираєш кошти в когось, кого фінансують коштом місцевого бюджету та кому теж дуже погано під час пандемії», – пояснив нардеп.
Він зазначив, що допомогу держави приватному бізнесу не обмежено тільки виплатою грошей.
«Програма підтримки бізнесу, розроблена й ухвалена у грудні, була обґрунтованою й ефективною. Тоді пів мільйона українців отримали по 8 тис. грн. Також отримали підтримку ФОП, які мають дітей до 10 років. Крім того, ми списали понад 4 млн громадян України податкові борги на суму до 3 тис. грн. Дозволили всьому бізнесу розстрочити борги без сплати штрафів і пені. ФОП на рік дістали розстрочку на борги до 6,8 тис. грн без сплати пені, відсотків і штрафів. Підняли ФОП ліміти доходу і перенесли обов’язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій. Звільнили від сплати оренди, якщо вони не могли здійснювати свою діяльність у зв’язку з карантином. Ми застосували мораторій на податкові перевірки для всього бізнесу (але якщо для великого вже його скасовано, то для малого буде діяти протягом усього карантину) і на податкові штрафи. Усе це треба сприймати в комплексі», – підкреслив Гетманцев.
Він заявив, що можливості українського бюджету обмежені, тому виплата великих обсягів фінансової допомоги поки нереальна.
«Хочеться, щоб програма допомоги на час пандемії була великих обсягів. Щоб, як у США, усім громадянам видавати по $1,5 тис. Але для цього треба мати бюджет хоча б такий, як у Польщі. Я не кажу вже про США. Ми обмежені ресурсами, які є в нашої держави, можливостями нашого бюджету найбіднішої країни у Європі. Чудес не буває, не можна 29 років убивати економіку країни й виводити її в тінь популістськими рішеннями. Ми єдині у Європі, хто досі не ввів фіскалізацію. А щоб більше допомагати підприємцям, треба мати білу економіку і бізнес, який платить податки, а не системно ухиляється від них», – резюмував Гетманцев.
Контекст:Верховна Рада України на позачерговому засіданні 30 березня ухвалила законопроєкт №5300 про надання допомоги застрахованим особам на період жорстких карантинних обмежень. Цей документ президент України Володимир Зеленський подав 24 березня як невідкладний. 7 квітня Кабінет Міністрів затвердив перелік видів економічної діяльності, за яку підприємці та наймані працівники в «червоних» зонах карантину можуть отримати виплату в розмірі 8 тис. грн. Наприкінці березня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль говорив, що виплати мають початися вже у квітні. Станом на 12 квітня в «червоній» опинилися Київ і 11 областей: Житомирська, Запорізька, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Хмельницька, Чернівецька і Чернігівська. «Жовтих» три області: Закарпатська, Івано-Франківська і Херсонська. Решта регіонів – у «помаранчевій» зоні, повідомили в Міністерстві охорони здоров’я. Раніше одноразову матеріальну допомогу в розмірі 8 тис. грн виплачували фізособам-підприємцям і найманим працівникам під час зимового карантину, який тривав із 8-го до 25 січня (влада називала його «карантином зимових канікул»).