15 февраля, 2024 23:04

Європарламент розкритикував Україну за борги в "зеленій" енергетиці – ЗМІ

Європарламент розкритикував владу України за невиконання фінансових зобов’язань перед інвесторами в «зелену« енергетику в частині виплати боргу згідно з раніше підписаним «зеленим» меморандумом. Про це йдеться у звіті Європарламенту від 17 листопада про імплементацію угод з Україною, пише «Цензор.НЕТ».

«Жаль викликає факт про те, що в секторі відновлюваної енергетики Україна ще не виконує своїх зобов’язань перед інвесторами, і що затримки з виплатами виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії загрожують подальшому розвитку екологічно чистих джерел енергії в Україні», – цитує видання документ.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем’єр-міністру Денису Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії та не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти «зеленої» енергетики готують подання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема, тому що в липні цього року ухвалено закон про зменшення «зелених» тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн. «Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже понад 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії з 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дадуть можливість економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решта 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня цього року.

Депутати від фракції «Слуга народу» Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками «зеленої» енергетики.

29 жовтня інвестори знову написали прем’єру. Вони нагадали, що поновна енергетика 2019 року заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і втричі більше сплачених тепловими електростанціями.

Представники посольств Канади, Норвегії та Литви повідомили, що відмовлятимуть інвесторів від вкладень в Україну через створену владою фінансову кризу в «зеленій» енергетиці, а також тиск на інвесторів. Інвестори із цих країн вже готуються до міжнародних арбітражів.

Проверьте

Из-за COVID-19 главной новогодней елки в Виннице не будет – мэр

Из-за сложной эпидемической ситуации главную новогоднюю елку в Виннице устанавливать не будут. Об этом 24 …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *