18 мая, 2024 12:28
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Юрист: Чиновникам варто мислити стратегічно, а не перекладати відповідальність на бізнес

Експерт аналізує виступ колишнього глави ДПС, а нині першого віцепрем’єр-міністра – міністра економіки Олексія Любченка на національному форумі «Україна 30. Трудові ресурси», який відбувся в липні. Керівник міністерства зазначив тоді, що державний сектор забезпечує 40% робочих місць на ринку праці в Україні, з них 20% – у бюджетній сфері і 20% – у державних корпораціях. «Це занадто високий показник, але це не заслуга, а недолік, тому що не розвивається приватний сектор економіки», – зазначив чиновник. Гмирін погодився з такою оцінкою.

Водночас він звернув увагу на інші слова міністра, який повідомив, що торік в Україні майже 11 млн працездатних громадян не мали офіційного доходу, а тіньовий фонд оплати праці становив приблизно 500 млрд грн. За словами чиновника, «через тіньову зайнятість Україна щорічно втрачає колосальний ресурс, який могла б використовувати для підвищення соціальних стандартів». Зараз, сказав Любченко, в Україні щонайменше 10–11 млн робочих місць і є більше ніж 75 тис. вакансій, які треба заповнити.

За словами Гмиріна, про проблему тіньової економіки та боротьби з нею чиновник говорив ще в той час, коли очолював ДПС, але тоді його відомству так і не вдалося скоротити масштаби явища. Сьогодні Любченко оперує старими гаслами, хоча має мислити більш стратегічно, як того вимагає його нова посада, пише юрист.

Гмирін упевнений, що насправді приватний сектор (особливо сектор малого та мікропідприємництва) демонструє низьку зайнятість не так через виплати зарплат у конвертах, як тому, що він на межі вимирання. Бізнес у країні постраждав від карантину, а податкові послаблення від ДПС виявилися здебільшого фікцією, зазначає автор, і, незважаючи на численні заклики експертного середовища звільнити малий бізнес від сплати ЄСВ на період карантину, уряд на цей крок не зважився.

На думку експерта, замість декларативної риторики Міністерству економіки варто зосередитися на створенні сприятливих умов для роботодавців і в такий спосіб стимулювати їх створювати нові робочі місця. Наприклад, можна було б ввести пільговий період щодо сплати ПДФО та ЄСВ для новостворених робочих місць, субсидувати зарплатний фонд стратегічно важливих галузей економіки. Гмирін критично оцінив слова чиновника про намір додатково залучити для роботи на збанкрутілих суднобудівних заводах України тих громадян, які виїхали на заробітки в Польщу або Німеччину. На думку автора, такі плани Кабміну є утопією.

«Країні потрібні системні перетворення, які будуть стимулювати бізнес до розвитку та створення нових робочих місць, залучати інвесторів – вітчизняних і закордонних. Поки що ми бачимо лише збільшення податків та чуємо звинувачення на адресу підприємців у тому, що вони ці податки платити не хочуть», – резюмує Андрій Гмирін.

Проверьте

Україна може отримати від МВФ транш на $700 млн у вересні – радник президента

За його словами, відбулася «більш ніж успішна» розмова президента Володимира Зеленського з директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *