Вантажовідправники не можуть відправити свої вагони через новий наказ «Укрзалізниці», яка телеграмою від 26 червня заборонила з 1 липня відправлення вантажних вагонів із будь-якою відсутньою або розкомплектованою деталлю чи вузлом. Як наслідок уже за кілька днів на під’їзних станціях скупчилися сотні вагонів, а великі промислові підприємства заявляють про загрозу зриву виробничих процесів, пише «Центр транспортних стратегій».
Від 12% до 15% порожніх вагонів Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча «Укрзалізниця» назвала непридатними, на станціях комбінату накопичилося понад 600 вагонів.
«З 1 липня на під’їзній колії ММК імені Ілліча склалася критична ситуація – до ступеня зриву виробництва на комбінаті. Основною причиною кризової ситуації стали дії працівників вагонного господарства Донецької залізниці, які з 1 липня почали виконувати вимоги наказу ЦВ-12/1183 від 26 червня 2020 року під час відправлення вагонів із під’їзної колії ММК імені Ілліча. Тільки за шість годин такої роботи було практично паралізовано найбільшу вантажну станцію комбінату – Рудну… Підсумок технічного огляду порожніх вагонів восьми власників – 78 забракованих вагонів у чотирьох поїздів, або 32% всіх вагонів», – зазначив у коментарі порталу начальник управління залізничного транспорту ММКІ Федір Шендриков.
За його словами, «Укрзалізниця» раніше подала ці вагони на під’їзну колію з вантажами, з тими самими технічними відхиленнями, але в статусі придатних під навантаження.
«Від початку липня затримання у прийманні поїздів із зовнішньої мережі та обслуговування виробничих цехів підприємства залізничними перевезеннями стали нормою. Загальна ж кількість вантажних вагонів (так званий залишок) уже перевищила 2,5 тисячі. Отже, вкотре боротьба із розкомплектованими вагонами відбувається коштом користувачів послуг УЗ», – підкреслив Шендриков.
Генеральний директор Північного гірничо-збагачувального комбінату Андрій Скачков додав, що його підприємство може зіткнутися зі штрафами за порушення контрактів.
«Щодня Північний ГЗК відправляє до 10 потягів концентрату та катунів меткомбінатам України та Європи, а це 530 вагонів за день. Заборона відправлення розкомплектованих вагонів може мати низку негативних наслідків. Це насамперед порушення правил контрактів та штрафні санкції на адресу компанії та нашого підприємства. Зі свого боку це може призвести до затоварювання складів готовою продукцією, концентратом і катунами, а в підсумку – до зупинок виробничих цехів і підприємств», – розповів він.
Опитані ЦТС учасники ринку вважають, що так «Укрзалізниця» намагається скоротити кількість вагонів, щоб упоратися з обсягами вантажоперевезень. Також співрозмовники видання вважають, що вагони мають відчіпляти після виявлення несправностей, а не їхати з виявленими пошкодженнями до станції призначення і створювати там затори.
«Забраковані вагони простоюють в очікуванні погодження перестановки з боку ремонтних депо УЗ, які захлинаються від замовлень. Щодня бракують у кілька разів більше вагонів, ніж можливо відремонтувати… У своїй телеграмі на дороги УЗ забула вказати, як організувати цілодобову роботу депо із залученням додаткового персоналу, де взяти додаткові локомотиви та укладачів для проведення маневрів на сортувальних вузлах, скільки буде доправлено додаткової сертифікованої комплектації на депо для своєчасного ремонту в рази збільшеного потоку «хворих» вагонів», – підкреслив один з інсайдерів.
Вантажовідправники зазначають, що значну частину вагонів бракують через розкомплектування гальмівної системи, яке відбувається дорогою на магістралях загального користування, і вони звертають увагу «Укрзалізниці» на необхідність посилення контролю за збереженням рухомого складу.
ЦТС нагадав, що чергова зустріч представників АТ «Укрзалізниця» та учасників ринку залізничних вантажних перевезень відбулася на початку червня. На ній обговорювали, як боротися з розкомплектуванням вагонів, і пролунала пропозиція розміщувати на офіційних ресурсах перевізника інформацію про критичні точки, де виявляють випадки розкомплектування вагонів.