«Сьогодні Україна здійснила черговий платіж за імпорт електроенергії російській компанії «ИнтерРАО». Минає п’ятий день із моменту прийняття рішення Верховної Ради про заборону імпорту, і поки закон не вступив в силу, лобісти російського імпорту вирішили не гаяти часу. Паралельно зростає імпорт струму з Білорусі. Сьогодні максимальних обсяг поставок із 20-х чисел березня», – написала нардепка.
Вона нагадала, що Верховна Рада майже конституційною більшістю – 296 голосами – підтримала заборону імпорту з Росії та Білорусі, такої самої позиції дотримується президент України.
«НКРЕКП повинна була невідкладно розпочати підготовку до виконання закону, однак, на жаль, ми спостерігаємо протилежну позицію регулятора. Очевидно, що лобісти і трейдери намагаються надолужити втрачене і наостанок нанести енергосистемі та державі в цілому непоправимої шкоди, а національний регулятор НКРЕКП їм у цьому потакає», – заявила Буймістер.
https://www.facebook.com/milabst/posts/10164971308770111
Контекст:Україна імпортувала електроенергію з РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року Закон «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії». До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистемі від таких постачань оцінюють у 3 млрд грн, писав «Мінпром». За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske. 1 лютого 2021 року на сайті «Укренерго» з’явилася інформація, що Україна відновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними «Інтерфакс-Україна», дві українські компанії дістали доступ до імпорту. 18 березня стало відомо, що про необхідність обмеження імпорту електроенергії з Росії та Білорусі заявив президент Володимир Зеленський, а наступного дня припинити імпорт пообіцяв в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко. Верховна Рада на засіданні 15 квітня ухвалила у другому читанні й у цілому законопроєкт №3364-1 про внесення змін до законодавства України щодо врегулювання кризи неплатежів на ринку електричної енергії і питання сертифікації оператора системи передання. Видання OilPoint писало, що документ також дає можливість ввести обмеження на імпорт електроенергії.