9 марта, 2024 20:20
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

НКРЕКП ухвалює неприпустимі рішення у сфері "зеленої" енергетики – директорка Європейсько-українського енергетичного агентства

Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, посилюють кризу в галузі «зеленої» енергетики, оскільки зупиняють її фінансування, заявила на брифінгу в Центрі Разумкова директорка Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) Олександра Гуменюк, пише Politeka.

Експертка нагадала про намір регулятора заборонити державному підприємству «Гарантований покупець» розрахунки за «зелену» електроенергію з тих грошей, які він одержить від компанії НЕК «Укренерго».

«На нашу думку, є вкрай неприпустимим, щоб НКРЕКП прийняв рішення щодо заборони отримання цих коштів сектором відновлюваної енергетики», – сказала Гуменюк.

Коли прем’єр-міністр України Денис Шмигаль від імені уряду підписував меморандум з інвесторами, він дав згоду, що, крім зниження «зеленого» тарифу уряд України вживе заходів для фінансової стабілізації галузі, зазначила вона. З 1 серпня 2020 року із «зеленою» генерацією мали розраховуватися на 100% за вироблену енергію, також планували повернення накопичених боргів за графіком: 40% від накопиченого боргу 22 млрд грн мали повернути наприкінці 2020 року.

«Серед джерел повернення такого боргу було прописано декілька шляхів. Один із них – випуск облігацій, другий – отримання кредитних коштів «Укренерго» під державні гарантії», – підкреслила директорка ЄУЕА.

Грошей на випуск держоблігацій у бюджет на цей рік не заклали, а держгарантії для кредиту «Укренерго» Кабмін погодив, нагадала вона.

«Тобто підґрунтя і передумови були спрямовані на те, що в усіх пояснювальних записках було вказано, що кошти «Укренерго» були направлені на погашення боргів «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем». У свою чергу «Гарантований покупець» має направити кошти, залучені «Укренерго», для погашення боргу перед відновлюваною енергетикою», – пояснила Гуменюк.

Нацкомісія на останньому засіданні перенесла обговорення питання про заборгованість перед «зеленою» генерацією. За словами голови комісії Валерія Тарасюка, проєкт постанови був у відкритому доступі для громадського обговорення всього один день, а за законом необхідно на це виділити щонайменше три робочі дні.

Напередодні засідання НКРЕКП бізнес-спільноти та асоціації інвесторів у поновні джерела енергії (ПДЕ) виступили проти запропонованого проєкту рішення. Вони наполягали, що завдяки виділеним коштам необхідно погасити 40% боргів перед ПДЕ на загальну суму приблизно 9 млрд грн.

Агентство зазначає, що в засіданні НКРЕКП узяла участь група нардепів і представників інвесторів у ПДЕ, вони закликали комісію утриматися від ухвалення рішення, «що завдає, на їхню думку, шкоди інвестиційному клімату України та ставить під загрозу розвиток поновної енергетики».

1 серпня 2020 року набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії із 2022 року (50% у 2021 році) та інші норми. Зазначені заходи допоможуть економити державі 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі 2020 року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решту 60% – у 2021 році.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію починаючи із серпня 2020 року.

Наприкінці серпня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що уряд планував у четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед «зеленою» генерацією боргів, писала «Енергореформа».

10 вересня президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів та іноземними інвесторами в поновну енергетику щодо скорочення «зелених» тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на «зелену» енергетику, зазначало агентство «РБК-Україна».

Міністерство енергетики України пропонувало доповнити проєкт державного бюджету на 2021 рік пунктом про виділення коштів у розмірі 11,55 млрд грн для фінансової підтримки ДП «Гарантований покупець», щоб підприємство мало можливість здійснювати оплату за вироблену «зелену» електроенергію.

Станом на початок грудня зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не було, у проєкт державного бюджету на 2021 рік уряд не заклав 20% на часткову оплату «зеленої» електроенергії, як того вимагає законодавство.

6 жовтня минулого року провідні асоціації ПДЕ написали листа прем’єр-міністру Денисові Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії і не виконує зобов’язань щодо погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

29 жовтня інвестори знову написали прем’єру. Вони нагадали, що поновна енергетика у 2019 році заплатила до державного та місцевих бюджетів 19,77 млрд грн податків, із яких 6,17 млрд грн податку на прибуток і 11,68 млрд грн ПДВ. Вони зазначили, що це значно більше, ніж податки, сплачені разом ДП «НАЕК «Енергоатом» і ЗАТ «Укргідроенерго», і втричі більше за сплачені тепловими електростанціями.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що станом на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже більше ніж 50, загальна сума збитку за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

Проверьте

В Украине сейчас нет законных оснований для вакцинации от коронавируса – Корниенко

На сегодняшний день в Украине нет закона, позволяющего проводить вакцинацию от коронавируса. Об этом глава …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *