Він зазначив, що державні підприємства – це один зі «стовпів корупції» в Україні.
«Не буде державних підприємств – не буде корупції на державних підприємствах. Але будь-який міністр, який приходить, не хоче віддавати свою вотчину. А за ним стоять депутати, заступник міністра, політики, партії… Продайте всі державні підприємства, крім базових п’яти, візьміть крутий менеджмент, дайте їм круті гроші – і контролюйте їх просто під мікроскопом. Продайте той самий «Нафтогаз», той самий «Енергоатом». Залиште собі 30, 40, 50 відсотків, щоб бути учасником процесу. У вас є всі регулювальні функції!» – сказав бізнесмен.
Після цього, на його думку, рівень корупції на державних підприємствах зменшиться на 70–90%.
Бахматюк вважає, що поліпшення ситуації на «Укрзалізниці» не відбудеться без її продажу.
«Поки «Укрзалізницю» не продадуть одному або двом-трьом стратегічним інвесторам… Я не розумію держави. Візьми за неї $3 млрд! Віддай німцям, австрійцям, французам. Тобто чого «віддай»? Продай! І ти не матимеш менінгіту, ти не матимеш натовпу депутатів, ти не матимеш слідчих комісій… Ти нічого не матимеш. Якщо ти переживаєш за 200 тис. працевлаштованих людей, тоді ти маєш це вкласти в інвестиційні зобов’язання. І тоді власник вважатиме, що йому буде вигідніше звільнити 200 тис. людей і заплатити їм за п’ять років вперед компенсацію. І все. Це буде не твоя проблема. Це буде корекція на ціну. Але він зробить якість перевезення вищою, тарифи економічно справедливими й податки платитиме… А це вже функція твоїх фіскальних органів – усю цю справу регулювати», – сказав бізнесмен.
Інтерв’ю з Бахматюком вийде сьогодні на YouTube-каналі «В гостях у Гордона», трансляція розпочнеться о 18.00
Контекст:
У березні 2018 року в Україні набув чинності закон про приватизацію, що передбачає розподіл об’єктів роздержавлення на дві групи: об’єкти великої та малої приватизації. До об’єктів малої приватизації належать держпідприємства, пакети акцій, об’єкти незавершеного будівництва та соціально-культурного призначення, рухоме і нерухоме майно, вартість якого не перевищує 250 млн грн. Такі об’єкти продають на аукціонах «ProZorro.Продажі». До об’єктів великої приватизації належать активи, вартість яких перевищує 250 млн грн. Їх продають на аукціонах, до продажу залучають радників, які готують об’єкт для приватизації й шукають потенційних інвесторів.
За даними Фонду держмайна, в Україні 3733 підприємства, з яких 1261 потрібно визнати банкрутами й ліквідувати, 1006 – продати. 585 підприємств розташовані на окупованих територіях Криму і Донбасу, 115 мають залишитися у власності Національної академії наук та Національній академії аграрних наук України, інші (766) будуть у власності держави (для їх управління планують створити Фонд національного добробуту).
Підприємства, які підтримують безпеку держави, є природними монополіями і мають важливе значення для суспільства, не продаватимуть.
Голова ФДМ Дмитро Сенниченко вважає, що Верховна Рада має скласти точний список підприємств, які не можна приватизувати. «Філософія така: якщо підприємство не є продовженням функцій держави, а просто потенційно прибуткове – забирайте з нього прибуток через податки, а не тримайте в держвласності, неефективно керуючи, – вважає чиновник. – З огляду на світову практику, не підлягає приватизації держвласність у вигляді природної монополії (наприклад, «Енергоатом», «Укргідроенерго» – серія побудованих на Дніпрі каскадів гребель), об’єктів культури, критичної інфраструктури (наприклад, залізничне полотно, хоча приватні вагони можуть ним їздити й конкурувати). Ми не продаємо, наприклад, компанії, які надають соціальні послуги, що входять у сферу відповідальності держави. Наприклад, хтось має доправляти в найвіддаленіші й маленькі села пенсії, журнали, газети. Це робить державна «Укрпошта», тому що жодна приватна поштова організація не поїде в село на п’ять дворів».
30 березня 2020 року Верховна Рада на час дії карантину, введеного через поширення коронавірусної інфекції, зупинила продаж об’єктів великої приватизації. За рік, 30 березня 2021-го, Рада розблокувала проведення аукціонів.
Перші аукціони великої приватизації в Україні планують провести влітку 2021 року. За даними Фонду держмайна, першими лотами стануть Об’єднана гірничо-хімічна компанія, завод «Більшовик» та «Президент Готель».