«Міллер, юридична компанія» ухвалила рішення захищати Володимира Трофименка, інвестора компанії «Трейд Коммодіті» – одного з фігурантів справи про закупівлі палива Міністерством оборони. Про це у своєму блозі на сайті «Українська правда» написав адвокат Масі Найєм.
Він зазначив, що схоже на «парадокс» або на те, що компанія перейшла на «іншу сторону барикад». Однак, за його словами, це не так.
«Уже в цьому тексті я хочу показати, скільки огріхів допустили детективи та процесуальні керівники, намагаючись будь-якою ціною довести розслідування до бажаного результату», – зазначив адвокат.
Він нагадав, що у травні 2016 року Міністерство оборони уклало договори закупівель палива на суму понад 1 млрд грн із ТОВ «Трейд Коммодіті». Місяць потому між відомством і компанією укладено додаткові угоди, якими підвищено ціни на паливо – на 149 млн грн.
У лютому 2017 року, за словами адвоката, Державна аудиторська служба склала висновок за підсумками перевірки закупівель Міноборони і дійшла висновку, що всі додаткові угоди щодо підвищення цін укладено незаконно.
«Ґрунтуючись на висновках аудиторської служби, детективи НАБУ повідомили про підозру за ч. 5 ст. 191 КК України (розтрата коштів Міноборони в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб) Володимиру Трофименку – інвестору «Трейд Коммодіті». У 2018–2019 роках адміністративні суди (усі три інстанції) вирішили, що висновки Державної аудиторської служби щодо завдання 149 млн збитків та незаконності додаткових угод – не дійсні.Оскільки висновки аудиторів та експертиза, проведена на їх основі, були ключовими доказами, САП змінило підозри по цій справи та встановило, що сума збитків становить 58 млн грн – це вартість лише частини додаткових угод, укладених 15.06.2016. Начебто факту підвищення цін саме за цими додатковими угодами не було», – зазначив він.
Найєм назвав головні помилки, яких, на його думку, припустилося слідство. Одна з перших – докази НАБУ про незаконність додаткових угод «не витримують критики».
«Докази НАБУ будувалися на акті перевірки закупівель Міноборони, проведеному Державною аудиторською службою (ДАС) та висновку експертизи, що фактично повторював підрахунки ДАС у частині збитків… Адміністративними судами всіх трьох інстанцій висновки ДАС визнано необґрунтованими, а підписання додаткових угод про підвищення цін – правомірним (рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.03.2018 року та Київського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2018 року залишено в силі Верховним судом 29.03.2019 року)», – надписав юрист.
Другою помилкою, за словами адвоката, є незаконне відновлення досудового розслідування і фактичне визнання законності операцій самими НАБУ і САП.
«Після винесення рішення апеляційного адміністративного суду САП поновило вже завершене досудове розслідування. Такої процесуальної дії взагалі не існує в КПК», – зазначив Найєм.
Помилкою, за словами адвоката, є й відведення детектива, який фактично продовжував брати участь у досудовому розслідуванні, а також те, що не зважили на зростання ціни на паливо на ринку протягом кількох років. Попередні високі оцінки діяльності «Трейд Коммодіті» з боку чиновників, відсутність постраждалих (зокрема Міноборони, яке, за даними слідства, дістало збитки), неоскарження НАБУ угоди в суді, на думку Найєма, також є грубими помилками слідчих.
«Я дуже мрію про те, щоб НАБУ та САП добивалися побільше обвинувальних вироків у Вищому антикорупційному суді. Але кожен вирок має бути результатом скрупульозно зібраних доказів, змагальності у суді. Винних не можна призначати, особливо на догоду політичній кон’юнктурі (чи сумнозвісній «революційній доцільності»)… Іншими словами, не можна підміняти роботу бравурними маршами. Потрібно наполегливо працювати, навіть якщо суспільство очікує швидких результатів», – зазначив адвокат.
Він пояснив, чому компанія взялася захищати «Трейд Коммодіті».
«Тут ми підійшли до найголовнішого: чому «Міллер» та я особисто вирішили взятися за справу «Трейд Коммодіті»? Тому що ми хочемо справедливої правової системи, намагаємося перегорнути сторінку нашої багаторічної історії розвитку правоохоронних структур, коли сповідувався принцип «друзям – усе, ворогам – закон». У САП працюють мої бойові побратими по АТО, у НАБУ – однодумці по філософії чистоти влади. Але… закон один для всіх», – резюмував адвокат.
У жовтні 2017 року НАБУ обвинуватило посадовців Міноборони в розтраті майже 150 млн грн під час закупівлі палива для потреб армії. Ідеться про угоду між Міноборони і компанією «Трейд Коммодіті», яка перемогла на торгах із закупівлі палива, давши найнижчу на той момент ціну.