29 марта, 2022 1:26

Рішення АМКУ оштрафувати тютюнових виробників порушує Угоду про асоціацію з ЄС – експерт

Рішення Антимонопольного комітету України (АМКУ) оштрафувати чотирьох найбільших виробників і дистриб’ютора тютюнових виробів на 6,5 млрд грн у справі про антиконкурентні узгоджені дії суперечить ст. 255 Угоди про асоціацію України з Європейським союзом. Про це 6 липня заявив експерт Інституту законодавства при Верховній Раді, професор Валерій Воротін, пише «РБК-Україна».

2011 року АМКУ надав торговельній компанії «Мегаполіс-Україна» (попередня назва – Tedis Ukraine) усі необхідні дозволи щодо концентрації оптової торгівлі тютюновими виробами, вони діяли до 2018 року, нагадав Воротін. Експерт зазначив, що 2018 року ці дозволи було скасовано АМКУ, але пізніше відновлено Верховним Судом України.

«Якщо в цій ситуації Антимонопольний комітет і може когось оштрафувати, то хіба що самого себе. Адже він сам у 2011 році видав дозвіл на концентрацію й узгоджені дії, які передбачали зобов’язання дистрибуції не здійснювати оптовий продаж без дозволу «Мегаполіса» протягом 10 років. Виробників тоді навіть не проінформували – поставили перед фактом уже прийнятого рішення. Компанії-дистриб’ютори, які раніше працювали з виробниками, просто надіслали листи-повідомлення про припинення співпраці. Тобто причина штрафу не просто необґрунтована – вона абсурдна», – заявив експерт.

Один із пунктів цієї статті передбачає, що антимонопольний орган, перш ніж застосовувати санкції, має дати компаніям-виробникам можливість подати свою позицію й аргументацію у відповідь на висунуті їм порушення. Цього не було зроблено, зазначає Воротін.

«Відповідно до положень ст. 255 Угоди про асоціацію з ЄС, Україна визнала важливість належного правового процесу у справах про порушення антимонопольного права та зобов’язалася застосовувати своє законодавство про захист економічної конкуренції у прозорий спосіб та поважати принципи процесуальної справедливості та права на захист. На жаль, у цьому випадку ці принципи було порушено», – підкреслив він.

Під час розслідування цієї справи було допущено порушення, «що можуть призвести до скасування рішення», заявила у Facebook ексуповноважена АМКУ Агія Загребельська.

«Про це було відомо й очільнику АМКУ, й іншим державним уповноваженим. Тому ще на етапі розслідування під рішення свідомо було закладено «вибухівку», що може спрацювати під час судового оскарження», – написала вона.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1599589793535486&id=100004534422805

АМКУ 10 жовтня 2019 року наклав 6,5 млрд грн штрафу на компанії «Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн» (має сплатити 370 млн грн шрафу) спільно з «Філіп Морріс Україна» (810 млн грн); «Джей Ті Інтернешнл Україна» (430 млн грн) спільно із «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» (490 млн грн); «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» (170 млн грн) спільно з «Імперіал Тобакко Юкрейн» (290 млн грн); «Бритіш Американ Тобакко Сейлз енд Маркетінг Україна» (80 млн грн) спільно з «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т. – Прилуки» (450 млн грн) і дистриб’ютором Tedis Ukraine (3,4 млрд грн).

В АМКУ заявили, що великі компанії – виробники сигарет домовилися працювати тільки з одним дистриб’ютором – Tedis Ukraine, так вони перешкоджали появі на ринку нових гравців. Виробники оскаржують це рішення у суді.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *