На думку авторів звіту, зростання тіньової економіки було очікуваним.
«Запроваджені обмежувальні заходи з метою захисту населення від біологічної небезпеки своїми наслідками мали зменшення ділової активності (як усередині країни, так і поза її межами) і, відповідно, суттєве зростання збитків в економіці. За таких умов прагнення бізнесу зменшити ризики втратити ресурсів в умовах високої невизначеності є природним», – написано у звіті.
Більшість видів економічної діяльності протягом дев’яти місяців минулого року продемонстрували тенденцію до зростання рівня тіньової економіки. Найбільший рівень тіні зафіксовано у сфері транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності – 54% валової доданої вартості галузі, що на 22 пункти більше за показник протягом дев’яти місяців 2019 року.
Серед факторів, які впливають на тінізацію економіки, міністерство назвало низький рівень захисту прав власності, недостатню ефективність судової системи, високий рівень корупції.
Контекст:Обсяг тіньової економіки України, за підрахунками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, 2019 року становив приблизно 28% від обсягу офіційного ВВП країни. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 23 березня на засіданні уряду заявив, що Україні 2020 року вдалося уникнути падіння економіки, яке відбулося у країнах Євросоюзу. За оцінкою Шмигаля, Україна 2020 року втратила 4,5% ВВП, а цього року зростання економіки України буде більш ніж на 4,6%. У Нацбанку прогнозують, що 2021 року українська економіка «майже надолужить втрати від коронакризи». За даними регулятора, ВВП зросте на 4,2% і продовжить зростати стрімкими темпами – приблизно на 4% у 2022–2023 роках. У січні Світовий банк поліпшив прогноз зростання ВВП України 2021 року. На думку аналітиків банку, 2021 року економіка України зросте на 3%, 2022-го – на 3,1%. За оцінками Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, падіння ВВП України за підсумками I кварталу 2021 року може сягнути 3%.