Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі ток-шоу «Свобода слова Савіка Шустера» на каналі «Україна» 18 грудня заявив, що колишній топменеджер НАК «Нафтогаз України» передав частину своєї премії на чотири роки в користування держбюджету.
Імені ексменеджера в ефірі не називали, але з огляду на викладені обставини, ідеться про колишнього виконавчого директора НАК «Нафтогаз України» Юрія Вітренка.
Ексдепутат Київради, власник мережі магазинів медичного обладнання «Медтехніка+» Олексій Давиденко заявив: «Коли ви даєте 170 млн бонусу одному держменеджеру, нехай навіть заслуженого бонусу, і водночас вісім місяців не можете знайти гроші на доплату лікарям реанімаційних відділень… То я вам скажу: 170 млн грн одному топменеджеру «Нафтогазу» – це 4,5 тис. наших українських лікарів по 40 тис. грн кожному у грудні доплата на картку».
«Стосовно бонусів менеджерам. На жаль, це не держбюджет. Це підприємство і колишній менеджер у судовому спорі дійшли ось такого рішення. Це не є держбюджет, це не є у сфері урядового впливу, але це питання, яке вирішувалося між «Нафтогазом» і менеджером у судовому порядку. Це бонуси, які були нараховані і про які домовлялися до того, як наш уряд приступив до роботи. Сьогодні ці гроші вже виділені, але що важливо: ці гроші залишилися в держбюджеті. Тому що цей менеджер залишив на чотири роки ці гроші в держбюджеті, він їх не забрав. Так із ним було домовлено, і це теж важливий меседж – щоб ці гроші лишилися і були розподілені. Вони з бюджету компанії, із якою судився менеджер, перейшли в державний бюджет, і сьогодні державний бюджет ними користується через купівлю облігацій внутрішньої державної позики», – сказав Шмигаль.
Вітренко співпрацював із «Нафтогазом» із 2002 року. Він був радником керівників компанії, у 2004–2005 роках працював начальником одного з відділів НАК. 2014 року повернувся в «Нафтогаз», був директором із розвитку бізнесу, із 2018-го був виконавчим директором. Брав участь у Стокгольмському арбітражі, який задовольнив вимоги України у спорах із «Газпромом» про закупівлю та транзит російського газу. Він завершив роботу в компанії в липні 2020-го.
2018 року він отримав приблизно $6 млн премії за Стокгольмський арбітраж. 11 лютого Вітренко заявляв, що звернувся до керівництва «Нафтогазу» щодо порушення компанією трудового договору та невиплати йому решти премії за перемогу над «Газпромом». У лютому він розповів, що подав стосовно цього позов до суду.
15 грудня Вітренко проходив співбесіду із президентом Володимиром Зеленським та депутатами від «Слуги народу». 17 грудня комітет Верховної Ради з питань енергетики та комунальних послуг не підтримав його призначення на посаду першого віцепрем’єра – міністра енергетики України. Того самого дня Рада відмовилася підтримати кандидатуру Вітренка. «За» проголосувало 186 народних депутатів за мінімально необхідних 226. Парламент планує повернутися до цього питання в січні, розповів голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.
16 грудня головний редактор «Цензор.НЕТ» Юрій Бутусов із посиланням на джерела в «Ощадбанку» і «Нафтогазі» заявив, що «Нафтогаз» переказав на рахунок Вітренка 170 млн грн премії за перемогу у Стокгольмському арбітражі над російським «Газпромом». Журналіст назвав це «хабарем за лояльність» і охарактеризував як корупційний злочин, пов’язаний з імовірним призначенням Вітренка першим віцепрем’єр-міністром. Вітренко спростовував отримання грошей.