29 марта, 2022 1:27

Смолій вважає, що в тіні наразі до 60% української економіки

Обсяг тіньової економіки в Україні становить приблизно 60%. Таку думку висловив у інтерв’ю LB.ua колишній очільник Національного банку України Яків Смолій.

Так він обґрунтував рішення Національного банку про посилення критеріїв оцінювання кредитного ризику, у зв’язку з чим, на думку критиків Смолія, знизився обсяг кредитування в Україні.

«Від того, що ми знизимо оцінку кредитного ризику, позичальник кращим не стане. Якщо він веде бізнес у тіні, не дає нормальної звітності, банк не може оцінити його грошові потоки, які об’єми кредиту він здатен обслуговувати, чи поверне він, зрештою, цей кредит. Тож проблема не в тому, що Національний банк посилив вимоги, а проблема в тому, що бізнес не працює прозоро. Банк, оцінюючи позичальника, не має підстав видати йому інший об’єм коштів. Тому й об’єм кредитів такий, про який ви говорите. За оцінкою, яку дає Міністерство економіки, 30% бізнесу знаходиться в тіні. Я думаю, що це можна спокійно помножити на два. Понад половина бізнесу в тіні», – заявив Смолій.

За його даними, від початку 2020 року обсяг готівки поза банківською системою зріс на 60 млрд грн, завдяки яким і фінансують тіньову економіку.

«І ви хочете, щоб Національний банк разом із банківською системою кредитував тіньову економіку? Це неправильно. Тому що немає податків, немає реальних офіційних зарплат. Треба бізнес виводити з тіні«, – підсумував Смолій.

30 червня Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства повідомило, що обсяг тіньової економіки вперше впав нижче за 30% ВВП – до 28%.

Смолія, який очолював Нацбанк із 2018 року, звільнили з посади 3 липня. Зараз посаду в.о. голови Нацбанку обіймає його перша заступниця Катерина Рожкова.

Смолій подав у відставку через «систематичний політичний тиск на НБУ» з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *