Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду України (ВАКС) наклала арешт на частину активів цивільної дружини топфігуранта справи «ПриватБанку» Володимира Яценка. Він, як повідомляли журналісти проєкту «Слідство.Інфо», перебуваючи в ізоляторі тимчасового тримання після його затримання співробітниками Національного антикорупційного бюро (НАБУ), зумів переписати свої частки в п’яти компаніях на родичів. Про рішення суду повідомляють на сайті ВАКС 12 березня.
«Суд ухвалив накласти арешт на депозитний рахунок, який належить підозрюваному, а також на 1/2 частину часток корпоративних прав у статутних капіталах трьох підприємств, що належать особі, з якою підозрюваний проживає однією сім’єю, але не перебуває у шлюбі», – ідеться в повідомленні.
Як зазначало «Слідство.Інфо», Яценко після затримання 22 лютого того самого дня переписав на цивільну дружину корпоративні права у трьох компаніях.
Зокрема, до Євгенії Кривенко, яка зареєстрована з Яценком за однією адресою, перейшло 17,18% (171,8 тис. грн) ТОВ «Фінтех Бенд», яке спільно з Universal Bank займається розвитком проєкту Monobank. Про це свідчать дані Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України в аналітичній системі YouControl.
Крім цього, до Кривенко перейшла частка Яценка в компаніях «Естейт Сіті» – 16,28% (488,4 тис. грн) і «Ейсі ДіСі Процессінг» – 1,08% (162,36 тис. грн). За інформацією журналістів, компанії переписували на підставі нотаріального доручення.
У пресслужбі НАБУ на запит проєкту «Слідство.Інфо» відповіли, що детективи Нацбюро завчасно не ініціювали накладення тимчасового арешту на це майно через завантаженість та інші пріоритети.
У НАБУ також зазначили, що їм вдалося заарештувати ті активи, які безпосередньо належали Яценку. Зокрема, вісім житлових будинків, дві квартири, 20 земельних ділянок, шість автомобілів і одне судно.
22 лютого, за оперативною інформацією, Яценко планував покинути Україну приватним літаком у напрямку Відня, вилетівши з Дніпра. НАБУ звернулося до Державіаслужби, і літак посадили в аеропорту «Бориспіль», після чого колишнього топменеджера затримали.
23 лютого детективи НАБУ повідомили трьох колишніх топменеджерів «ПриватБанку» про підозру в розтраті понад 136,9 млн грн. За даними ЗМІ, йдеться про Олександра Дубілета, Володимира Яценка та Олену Бичихіну.
Вищий антикорупційний суд України в ніч на 25 лютого заарештував Яценка до 22 квітня включно. Того самого дня він вийшов під заставу 52,2 млн грн, на нього покладено низку зобов’язань, серед яких – не спілкуватися з визначеними судом особами, носити електронний браслет, здати закордонний паспорт.
«ПриватБанк» – найбільший комерційний банк в Україні – було націоналізовано 19 грудня 2016 року. Україна докапіталізувати банк на 155 млрд грн.
Із червня 2017 року Генпрокуратура веде розслідування щодо фінустанови. За даними слідства, з 20 жовтня до 22 листопада 2016 року, перед націоналізацією, «ПриватБанк» видав 36 юрособам кредити на термін від восьми до 10 років за ставкою 10,5% річних на загальну суму 126,9 млрд грн. Ці кошти не затрималися на рахунках дебіторів, їх відразу переказали для погашення кредитів 193 юридичних осіб. Серед цих компаній вказано «Укртатнафту», майно якої в такий спосіб було виведено з-під застави.
З 2017 року Україна судиться з колишніми власниками «ПриватБанку», які оскаржують його націоналізацію. У 2019 суд визнав її незаконною. Національний банк України (НБУ) це рішення оскаржив. Судові розгляди тривають.
У грудні 2017 року «ПриватБанк» подав до суду на своїх колишніх власників. Позивачі стверджували, що бізнесмени вивели з банку приблизно $2 млрд, провівши низку незаконних операцій.
19 грудня Лондонський суд видав наказ про всесвітній арешт активів Коломойського і Боголюбова та шести компаній, які їм, імовірно, належать або є під їхнім контролем.
Група «Приват» належить українським бізнесменам Ігорю Коломойському, Геннадію Боголюбову й Олексію Мартинову.