«Дуже сильно впали показники обороту вагонів. Якщо говорити простіше, система почала їхати повільніше, тому почала вимагати набагато більше вагонів. Ситуація, звичайно, не є адекватною. Якби у нас були нормальні показники обороту, то тих показників парку, які є сьогодні в руках приватних власників вагонів і державних власників вагонів, було б більш ніж достатньо для того, щоб здійснювати перевезення вантажів у тих обсягах, які є сьогодні», – сказав Вовк.
Він додав, що вантажі тепер доправляють довше, водночас замовники платять більше за перевезення.
«Це призводить до збитків – у першу чергу вантажовідправників, оскільки ці тарифи завищені. Ну і, відповідно, це веде до погіршення їхніх конкурентних позицій на внутрішньому і зовнішньому ринках… Вагони перетворюються у такі собі склади на колесах. Це дуже дорогі склади для бізнесу, які з дуже невеликою кількістю рухаються по системі залізничного транспорту», – розповів експерт.
Вовк переконаний, що представники бізнесу знайдуть заміну перевезень залізницею.
«Якщо ця динаміка буде продовжуватися надалі, то відбудеться відтік вантажів з «Укрзалізниці». Тому що, звичайно, якщо бізнес буде бачити, що логістична складова є завищеною, то він буде просто реагувати через зменшення обсягів виробництва продукції та надання послуг», – вважає він.
Контекст:
Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак розповів, що вузьким місцем, яке заважає «Укрзалізниці» демонструвати кращі операційні результати, зараз є локомотиви. «На нашу думку, дефіциту вантажних вагонів, піввагонів і зерновозів в Україні немає. І коли, скажімо, на початку цього року оборот вагонів становив шість діб, то всього вистачало – і піввагонів, і зерновозів, і іншого рухомого складу. Але зараз оборот вагонів збільшився до восьми діб. І почав з’являтися дефіцит», – зазначив експерт.