«Тому вжиті Україною заходи навряд чи можна назвати чутливими для білоруської сторони», – ідеться в заяві.
У міністерстві зазначили, що заборона на постачання електроенергії з Білорусі в Україну діяв і раніше – із квітня до грудня 2020 року.
«Після його закінчення комерційне передавання електроенергії поновили, і під час несприятливих погодних умов у зимовий період українська сторона неодноразово зверталася до Білорусі із запитом про постачання електроенергії, необхідної для забезпечення стійкої роботи своєї енергосистеми. Наша країна надавала таку допомогу і надавала необхідний резерв потужності. Гучні заяви про намір України припинити імпорт білоруської електроенергії раніше лунали неодноразово. Питання в тому, чи не постраждають наші українські партнери самі від наслідків від введеної заборони«, – стверджують у відомстві.
Міненерго Білорусі заявило, що «спрямоване на конструктивну взаємодію» і готове, «якщо буде потрібно», організувати постачання електроенергії в Україну.
Як повідомляє «Єврорадіо», у першому кварталі 2021 року ніхто, окрім України, не купував білоруської електроенергії. Було продано 514 тис. КВт-год на суму $23,9 млн.
2020 року експорт електроенергії в Україну приніс Білорусі $7,7 млн. Також торік білоруську електроенергію купували Литва ($26,4 млн), Естонія ($81,7 тис.), Латвія ($35,2 тис.) і Росія ($6,4 тис.), але із серпня, коли в Білорусі почалися протести, європейські країни припинили закупівлі в Білорусі.
Контекст:
Україна імпортувала електроенергію із РФ з осені 2019 року – після чотирирічної перерви. Це стало можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня 2019 року закон «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії».
До березня 2020 року, коли знову ввели заборону, було імпортовано понад 1 млрд кВт-год, прямі збитки енергосистеми від такого постачання оцінюють у 3 млрд грн, писав «Мінпром». За розрахунками Міністерства енергетики та захисту довкілля України, держава витратила на ці закупівлі 5 млрд грн, писало hromadske.
1 лютого 2021 року на сайті «Укренерго» з’явилася інформація, що Україна поновила імпорт електроенергії з Росії в обсязі 200 МВт-год. За даними «Інтерфакс-Україна», двом українським компаніям надали доступ до імпорту.
18 березня стало відомо, що про необхідність обмеження імпорту електроенергії з Росії та Білорусі заявив президент Володимир Зеленський, а наступного дня припинити імпорт пообіцяв в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко.
Зеленський підписав закон, що передбачає введення заборони на імпорт електричної енергії з Росії та Білорусі. Цей закон Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому 15 квітня. Документ забезпечує сертифікацію оператора системи передання електроенергії відповідно до вимог ЄС, що відкриє шлях до інтеграції енергосистеми з європейською.
Міністр енергетики Герман Галущенко звернувся до голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, Валерія Тарасюка із проханням заборонити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі на підставі цього закону.
26 травня НКРЕП ухвалила рішення від сьогодні закрити імпорт електроенергії з Росії та Білорусі на чотири місяці, до 1 жовтня.