29 апреля, 2024 14:01
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Ухвалення законопроєкту про промислові викиди залишить без роботи 200 тис. українців – Федерація роботодавців України

Ухвалення проєкту закону №4167 «Про запобігання, зменшення та контролі забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності», призведе до критичних наслідків для підприємств і економіки України, скорочення бюджетних надходжень на 20 млрд грн і звільнення 200 тис. осіб. Про це йдеться у відкритому листі Федерації роботодавців України до президента Володимира Зеленського, міністра економіки Ігоря Петрашка, прем’єра Дениса Шмигаля, голови ВР Дмитра Разумкова і голів депутатських фракцій і груп. Документ є в розпорядженні видання «ГОРДОН».

Як зазначено в листі, у Європі норми викидів формують на підставі довідника найкращих доступних технологій і методів управління (НДТМ). Однак у ЄС НДТМ – це компроміс між можливостями бізнесу утримувати робочі місця і вкладати кошти в модернізацію та завданням держави з охорони довкілля. В Україні ж про компроміс між владою і бізнесом не йдеться, пишуть автори: проєкт №4167 вимагає сліпого наслідування європейським НДТМ, а це неприпустимо, з огляду на стан економіки України порівняно з економіками країн ЄС.

«Ухвалення НДТМ вимагає обговорення із представниками промисловості, а графік введення – обліку стану розвитку, ризиків для зайнятості та інвестиційних можливостей промислового сектора України», – ідеться в листі.

Проєкт закону зобов’язує українські підприємства перейти на нові жорсткі норми викидів за дуже короткий проміжок часу в чотири роки, це фізично неможливо, адже у бізнесу немає джерел багатомільярдних інвестицій, пише ФРУ.

«Країни ЄС здійснювали перехід протягом десятиліть, Польща – протягом 20 років. Україна теж потрібен триваліший перехід (мінімум 15 років)», – підкреслюють в організації.

У Європі підприємства, які не відповідають вимогам, отримують додатковий термін для модернізації і продовжують працювати, в той час, як українські, згідно із проєктом, будуть змушені просто закривати, заявили в Федерації.

Автори листа зазначають, що ухвалення цього законопроєкту призведе до повного закриття всіх коксохімічних підприємств і значної частини інших промислових об’єктів, значного скорочення виробництва в металургійній, хімічній і суміжних галузях. Як наслідок, експортні надходження скоротяться на $5 млрд, а бюджетні надходження – на 20 млрд грн щорічно, приблизно 200 тис. українців втратять роботу.

«Ухвалення проєкту в поточній редакції є загрозою для економічної безпеки України, несе значні негативні соціальні та економічні наслідки», – підкреслили у ФРУ і запропонували внести зміни в документ.

Зокрема – скасувати жорстку прив’язку до європейських нормативів, передбачити перехід на нові екологічні норми протягом 15 років і виключити можливість зупинення виробництва: санкціями за понаднормові викиди мають бути адекватні стимулювальні штрафи.

«Такий підхід дасть змогу підготувати збалансований законопроєкт, який не створюватиме загрози для економічного розвитку країни і дасть можливість продовжити поступове зближення підходів і законодавства України та ЄС», – резюмують у ФРУ.

Верховна Рада 16 лютого провалила голосування і відправила на доопрацювання законопроєкт №4167 «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення».

Законопроєкт потрібно переписати з нуля, тому що законодавці заклали в нього нездійсненні вимоги і його ухвалення в нинішньому вигляді призведе до посилення корупції, заявив президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром» Олександр Каленков.

Позафракційний народний депутат України Сергій Магера зазначав, що запропоновані Мінекології екологічні нормативи не відповідають європейським і створюють можливості для зловживань із боку посадовців, а не для захисту довкілля. Він вважає, що у бізнесу є багато зауважень до законопроєкту і їх потрібно врахувати під час підготовки до голосування.

Ухвалення запропонованого урядом законопроєкту призведе до падіння промислового виробництва, його не можна подавати на розгляд у такому вигляді, переконаний директор GMK Center, голова комітету екології та сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Станіслав Зінченко.

Проверьте

Кожна українська дитина буде отримувати відсоток від видобутку надр – Зеленський

«Ми робимо все, аби надра працювали на наші майбутні покоління, серед іншого, були основою для …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *