6 февраля, 2024 10:43

Українсько-турецькі авіабудівні проєкти можуть повторити долю українсько-китайських – експерт попередив Туреччину про ризики

Турецькій владі і бізнесу доцільно дуже обережно ставитися до обіцянок керівництва України про взаємодію і спільні розробки в авіабудівній галузі, заявив член правління українсько-китайського інвестиційного клубу Андрій Пилипенко. Так він прокоментував агентству УНІАН новини про результати візиту української делегації до Туреччини для переговорів, зокрема, про військово-технічну співпрацю.

«Напевно, уже всі забули історію 2017 року, впевнений, було б не зайвим нагадати її туркам. Тодішній перший віцепрем’єр Степан Кубів помпезно відкривав завод для спільного виробництва авіаційних двигунів ПАТ «Мотор Січ» і китайськими інвесторами підприємства у КНР. Усі чули бравурні заяви про співпрацю, про майбутнє спільне виробництво і сервісне обслуговування авіаційних двигунів. Кубів запевняв китайську сторону в непорушній надійності України як партнера у цьому проєкті. Але через кілька місяців ситуація кардинально змінилася: акції «Мотор Січ» заарештовані, три роки поспіль акціонери компанії топчуться під воротами. А зараз китайські інвестори проходять кола пекла по українській системі правосуддя, намагаючись захистити свої інтереси і мільярдні в доларовому обчисленні інвестиції. А Україні світить позов у міжнародному арбітражі про компенсацію втрат китайських інвесторів у розмірі $3,5 млрд», – нагадав експерт.

Він зазначив, що українсько-китайський проєкт стосовно «Мотор Січі» теж мав підтримку української влади на вищому рівні і публічно був позначений як один із пріоритетних для української влади, але зараз підприємство на межі банкрутства.

«Такий безславний підсумок колись перспективного міжнародного проєкту: Україна втрачає виробника і технології, зарубіжні інвестори  свої вкладені мільярди. Така ціна заяв і обіцянок української влади, які б імена не носили її чинні представники. Може скластися так, що туркам доведеться ставати в чергу за китайцями в міжнародному арбітражі, а потім багато років чекати компенсації своїх втрат, тому що Україна не така багата країна», – підсумував Пилипенко.

ПАТ «Мотор Січ» – один із найбільших світових виробників двигунів для авіаційної техніки, а також промислових газотурбінних установок. У 2016 році підприємство придбали китайські інвестори, пов’язані зі Skyrizon, та інвестували в розвиток виробництва понад $100 млн. Згодом ішлося про передання 25% акцій «Мотор Січ» держконцерну «Укроборонпром». Однак у червні цього року радник гендиректора «Укроборонпрому» Руслан Корж повідомив, що «сьогодні ця пропозиція вже неактуальна, вона втратила силу ще минулого року», писало видання LIGA.net.

Про те, що українська DCH і китайські інвестори, які представляють Skyrizon Aircraft Holdings Limited, досягли угоди про співпрацю і разом розвиватимуть запорізьке підприємство, стало відомо 4 серпня 2020 року.

Китайський інвестор 10 серпня повідомив, що очікує зняття штучних обмежень у своїй роботі на території України.

Бізнесмени з Китаю вважають дії АМКУ виявом «недружньої поведінки української влади», що має, на їхню думку, за мету експропріацію інвестицій у «Мотор Січ». Вони написали листа до Верховної Ради, у якому просять «припинити безпідставний тиск із боку держорганів», а також допомогти Україні уникнути збитків у розмірі $3,5 млрд, які вони як інвестори мають намір стягнути як компенсацію в межах інвестиційного спору в міжнародному арбітражі. Аналогічну претензію подали в Мін’юст.

Проверьте

"Зелені" тарифи повністю відповідають законодавству України – юрист про справу щодо тарифів у Конституційному Суді

Парламент України мав повноваження на введення «зелених» тарифів, які зараз намагаються оскаржити в Конституційному Суді …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *