Президент України Володимир Зеленський не має допустити провалу в парламенті законопроєкту №3658, підготовленого на основі консенсусу уряду та виробників електроенергії з поновних джерел про перегляд «зелених» тарифів і погашення заборгованостей перед виробниками. Затягування з ухваленням законопроєкту або погіршення умов додатковими поправками може підірвати всі спроби подальшого залучення інвестицій у країну, заявив аналітик Kyivstratpro Тарас Семенюк у блозі на сайті агентства «Інтерфакс-Україна».
Про намір уряду знизити «зелені» тарифи стало відомо у вересні минулого року, після чого почалися переговори з інвесторами. Спочатку сторони були не готові йти на поступки, проте у травні переговорний процес активізувався і за його підсумками було підписано меморандум, на який погодилися не всі інвестори, але який став основою для законопроєкту №3658, що вже пройшов перше читання у парламенті. Зеленський не брав участі в переговорах і не відповідав на численні звернення інвесторів, зазначив Семенюк.
“Але інвестори у ПДЕ, як і раніше, стурбовані, і не безпідставно. Проєкт закону мав ураховувати всі положення меморандуму, але за фактом у його текст не потрапило все, на що погодилися інвестори. До того ж тепер же законопроєкт може так і не пройти друге читання або ж повністю спотворитися поправками», – пише Семенюк.
Є побоювання, що в ухваленій після поправок версії законопроєкту «зелені» тарифи для СЕС не знизяться на домовлені 15%, а більше ніж на 30%, зазначив він. Також залишається ризик, що закону не ухвалять до кінця пленарної сесії Верховної Ради – до 17 липня. Тоді заборгованість перед виробниками ПДЕ, яка вже становить 16 млрд грн, продовжить накопичуватися, пояснив експерт.
“Якщо дистанціювання Зеленського від того, що відбувається в індустрії ПДЕ протягом останніх місяців обернеться провалом законопроєктів і подальшою стагнацією галузі, це означатиме остаточний провал політики із залучення інвестицій. Адже як залучати інвесторів у країну, в якій їхніх інтересів ніяк не захищено, а закони та ринкові регуляції в будь-який момент можуть повністю змінитися», – заявив Семенюк.
Законопроєкт №3658 подали до Верховної Ради 15 червня, 3 липня схвалили у першому читанні. На підтримку законопроєкту президентом побічно вказує факт наділення його статусом невідкладного, вважає аналітик.