18 февраля, 2024 16:32
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Випуск державних облігацій для погашення боргів "зеленої" енергетики поверне віру інвесторів в Україну – Кушнірук

Погашення боргів перед інвесторами у проєкти «зеленої» енергетики завдяки випусканню облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) дасть Україні змогу виконати свої зобов’язання і відновити довіру інвесторів, пише економіст Борис Кушнірук у блозі на сайті LIGA.net.

Економіст нагадав, що станом на 1 серпня заборгованість перед виробниками електроенергії з альтернативних джерел становила 22,4 млрд грн. Інвестори погодилися на зниження «зеленого» тарифу, а держава зобов’язалася погасити заборгованість перед ними, і відповідний закон набув чинності 1 серпня. Однак наразі держава своїх зобов’язань не виконує, через що інвестори змушені подавати судові позови, зазначив він.

«Судячи із суми заборгованості та наявних позовів, ігнорувати проблему не вдасться. Наявність позовів і розголос про невиконання державою своїх зобов’язань у надвеликих обсягах обвалить інвестиційну привабливість України у від’ємну площину», – написав економіст.

Експерт додав, що і раніше вже стверджував: без інвестицій помітного зростання економіки чекати наївно, а в нинішніх умовах нестача інвестицій поглибить падіння економіки.

«У Раді є законопроєкт №4151, яким пропонується внести зміни до держбюджету цього року і надати Мінфіну право випустити ОВДП, кошти від розміщення яких надійдуть до ДП «Гарантований покупець» і будуть спрямовані на погашення заборгованості за вироблену електроенергію з ПДЕ. Вважаю, його доцільно підтримати», – зазначив Кушнірук.

На його думку, застосування механізму випускання ОВДП для погашення заборгованості «зеленої» генерації дасть Україні змогу виконати зобов’язання перед виробниками електроенергії з поновних джерел і продемонструвати іноземним інвесторам здатність вирішувати проблеми й повернути їхню довіру до країни.

6 жовтня провідні асоціації ПДЕ написали листа прем’єр-міністру Денисові Шмигалю і повідомили, що уряд порушує меморандум про взаєморозуміння з виробниками «зеленої» електроенергії та не виконує зобов’язань із погашення боргів перед ними, писав «Укррудпром».

Партнер міжнародної юридичної фірми Dentons Максим Сисоєв розповів виданню, що інвестори у проєкти «зеленої» енергетики готуються до подавання групових позовів проти України для захисту своїх прав. Зокрема, тому, що в липні цього року було ухвалено закон про зменшення «зелених» тарифів, а борги перед виробниками енергії з поновних джерел перевищили 22 млрд грн.

«Укррудпром» проаналізував судовий реєстр і з’ясував, що на 7 жовтня компаній, які подали позови до ДП «Гарантований покупець», було вже більше ніж 50, загальна сума збитків за позовними заявами вже перевищила 630 млн грн.

1 серпня набув чинності закон №810-IX, він передбачає, зокрема, зниження «зелених» тарифів, обмеження обсягів уведення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за «небаланси» для виробників «чистої» електроенергії з 2022 року (50% 2021 року) та інші норми. Зазначені заходи дають державі змогу зекономити 7 млрд грн щорічно, вважають автори документа. Закон визначає терміни й обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ПДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решта 60% – 2021 року.

Меморандум між урядом та інвесторами у ПДЕ передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену «зелену» електроенергію, починаючи із серпня цього року.

Станом на початок жовтня, за даними «Гарантованого покупця», рівень розрахунків за електроенергію щодо ПДЕ за серпень становив 100%, за вересень – 43%, за 10 днів жовтня – 6,8%.

Депутати від фракції «Слуга народу» Юрій Кузбіт, Богдан Торохтій та Максим Заремський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №4151, який пропонує випустити ОВДП на 19,6 млрд грн для погашення в четвертому кварталі 2020 року боргу перед виробниками «зеленої» енергетики.

Нардеп від «Слуги народу» Андрій Герус говорив, що криза має виключно фінансовий характер і проблему потрібно вирішувати якнайшвидше.

Проверьте

"Бюджетної ночі не буде". Гетманцев розповів, коли можуть ухвалити держбюджет на 2021 рік

Нардеп від «Слуги народу», голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *