Україна могла б залучити нових інвесторів, зменшивши витрати на приєднання до електромереж, однак без переходу на модель стимулювального тарифоутворення для розподілу електроенергії це неможливо. Про це 29 липня заявив юрист, партнер юридичної компанії Dentons Максим Сисоєв, який спеціалізується на реалізації проєктів у сфері традиційної та альтернативної енергетики, пише «Фокус».
«Впровадження RAB-тарифу дуже допомогло б і вплинуло б на прихід інвесторів на український ринок. Інвестори були б готові інвестувати в обленерго насправді, але через те, що з [RAB-]тарифом немає прозорості, незрозуміла рентабельність цих проєктів», – сказав він.
Світовий банк вважає швидкість під’єднання до електромереж одним з елементів, що визначають інвестиційну привабливість країни, зазначив юрист. Він звернув увагу, що у рейтингу Світового банку Doing Business 2020 Україна посіла 64-те місце зі 190.
«І один із тих показників, які не дають вирватися вперед, – це під’єднання до мереж: і простота, і швидкість процедури. Багато бізнесменів каже, що одна з причин, чому в Україні до мереж під’єднатися непросто – це тому що вони дуже старі і зношені на 80% у країні, побудовані у 70-х роках ХХ століття. І під новий об’єкт потрібно фактично будувати мережі, а це – недешеве задоволення», – додав він.
Як сказав Сисоєв, в Україні зараз є запит на під’єднання об’єктів зеленої енергетики, проте багато підприємців не може цього зробити, оскільки пропускна здатність мереж низька, а вартість їх посилення або побудови нових мереж – висока.
Він додав, що на під’єднання до електромереж у країнах Євросоюзу потрібно менше витрат, ніж в Україні, «де необхідна реконструкція».
«Одна річ просто поміняти комірку для приєднання на підстанції, а друга – це цілу підстанцію будувати або робити реконструкцію», – резюмував він.
Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямовано на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, які передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.
Згідно з даними НКРЕКП, зношеність мереж в Україні становить 80%, заявляв 2017 року в ефірі NewsOne тодішній голова відомства Дмитро Вовк.
За інформацією Delo.ua, Нацкомісія з енергетики із 2012 року розглядає можливість переходу на стимулювальне тарифоутворення, але його досі не запровадили.
25 червня генеральний секретар європейської галузевої асоціації Eurelectric Крістіан Рубі заявив, що для того, щоб Україна досягла успіху, вона має розв’язати питання стимулювання інвестицій в електричні мережі.