29 марта, 2022 1:53

Зниження ставок портових зборів підвищило доходи портів і відрахування до бюджету – Омелян

Коли 2018 року ухвалили рішення про зниження на 20% портових зборів, вантажопотік у портах зріс, як і надходження до бюджету, а також доходи портів, заявив 1 липня колишній міністр інфраструктури України Володимир Омелян в ефірі програми «Час Голованова» на телеканалі «Україна 24».

«У 2019 році вантажопотік зріс на 20% і контейнери, також важливий показник розвитку української економіки, теж зросли на 20%. Ми отримали від цього чудову синергію – і український бізнес отримав додаткові кошти для того, щоб розвивати свої виробництва, і так само українські споживачі почали платити менше за імпортні товари. А держава почала більше отримувати в бюджет, бо вантажопотік зріс на 20%, ми створили додаткові робочі місця», – розповів Омелян.

Доходи портів також зросли, і цей ефект помітний досі, хоча через кризу в інших сферах спостерігається падіння, додав він.

«Навіть у час кризи 2020 року, коли вся економіка України падає, ВВП впав фактично на 8%, промисловість впала більш ніж на 10%, українські порти виросли на 11% за першу половину 2020 року», – підкреслив ексміністр.

ВІДЕО

Наприкінці червня Омелян повідомив, що НАБУ звинувачує його в завданні збитків державі через ухвалення рішення про зменшення на 20% портових зборів 2018 року, що стимулювало зростання доходів морської галузі.

Із заявами на підтримку рішення Володимира Омеляна 2018 року і необхідності зниження портових зборів в Україні виступили Американська торговельна палата та Європейська бізнес-асоціація.

Виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів та іншої електрометалургійної продукції Сергій Кудрявцев заявляв, що портові збори в українських портах найвищі серед країн Чорноморського регіону, і вони економічно не обґрунтовані, їх потрібно знижувати.

Експрем’єр-міністр Володимир Гройсман зазначав, що зниження портових зборів підвищить конкурентоспроможність українських портів у Чорноморському регіоні.

Проверьте

Рекомендації Антимонопольного комітету дали змогу зберегти справедливі умови для вантажовідправників – металурги

Антимонопольний комітет України рекомендував «Укрзалізниці» відмовитися від ниток графіка руху поїздів, і в такий спосіб …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *