У США 13 липня мала відбутися страта злочинця за вироком федерального рівня – вперше за 17 років. Однак її відклали буквально за кілька годин до запланованого часу виконання. Причина – «юридичні тонкощі».
@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; } }
Американська суддя Таня Чуткан наказала відкласти першу федеральну страту за понад 17 років, причому за кілька годин до того, як вона мала відбутися. Про це розповіли у BBC.
Суддя аргументувала своє рішення тим, що у міністерства юстиції США досі не облаштовані деякі «юридичні тонкощі».
Громадськість не обслуговують шляхом короткого замикання законного судового процесу,
– наголосила Чуткан.
Міністерство юстиції у відповідь миттєво оскаржило ухвалу суду.
Коротко про відновлення та блокування смертної кари у США
З 2003 року страту у США на федеральному рівні не практикували. У 29 штатах з 50 смертна кара формально дозволена, але її не обов’язково втілюють.
І ось у липні 2019 року у США відновили смертну кару на загальнодержавному рівні для людей, які катували, гвалтували, знущалися та вбивали дітей і людей похилого віку.
Міністерство юстиції розробило графік страт для 5 чоловіків, засуджених за найлютіші злочини.
Стратити 13 липня мали Деніела Льюїса Лі. Його засудили за катування та вбивство родини з трьох людей в штаті Арканзас у 1996 році. Страту планували ще на грудень 2019, однак відклали й тоді, бо суди заблокували виконання смертних вироків.
Чому заблокували страту:
На думку в’язнів, препарат пентобарбітал (саме його вводять у смертельній ін’єкції) порушує конституційне право не зазнавати жорстоких і незвичайних покарань. А ще цей препарат, мовляв, викликає проблеми зі здоров’ям.
Зараз мін’юст думає, як залагодити ці «юридичні нюанси».
Загалом з 1988 до 2018 років 78 людей у Штатах засудили до смертної кари у федеральних справах. Страчено було лише трьох. У камерах смертників перебувають 62 в’язнів.
В Україні у 2000 році Верховна Рада змінила Кримінальний кодекс та вилучила поняття «смертна кара» з офіційного списку кримінальних покарань держави.