24 мая, 2024 19:01
ОСТРАЯ НОВОСТЬ

Прокурор МКС запросив ордери на арешт лідерів Ізраїлю та ХАМАС: реакція країн світу

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан подав клопотання про арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, міністра оборони країни Йоава Галанта та трьох лідерів ХАМАС, звинувативши їх у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти людяності на території Ізраїлю та сектору Гази. Це викликало одностайний осуд в Ізраїлі, але досить неоднозначну реакцію у світі. Кого і в чому звинуватив Хан і якою була реакція, розібралося «Слово і діло».

У чому прокурор МКС звинуватив ізраїльських чиновників та лідерів ХАМАС

Прокурор Карім Хан висунув звинувачення проти трьох лідерів руху ХАМАС – Ях’ї Сінвара, Мухаммада Дейфа та Ісмаїла Ханії. Вони, як йдеться у заяві, несуть кримінальну відповідальність за воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні на території Ізраїлю та сектору Гази як мінімум з 7 жовтня 2023-го.

Мова про винищення, вбивства, захоплення заручників, сексуалізоване насильство, катування, жорстоке поводження з полоненими. Синвар, Дейф і Ханія причетні до вбивств сотень ізраїльських цивільних осіб під час атаки 7 жовтня та захоплення щонайменше 245 заручників.

Запрошено також ордера на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та міністра оборони Йоава Галанта, які причетні до воєнниї злочинів та злочинів проти людяності, скоєних на території Гази з 8 жовтня 2023-го.

Як заявив прокурор, є підстави вважати, що Нетаньягу та Галант відповідальні за голод, навмисне заподіяння сильних страждань, вбивства, атаки на цивільне населення, винищення, переслідування та «інші нелюдські дії». У заяві згадується тотальна блокада Гази (зокрема закриття трьох пунктів перетину кордону), обмеження перевезення предметів першої необхідності, включаючи продукти та ліки, перекриття транскордонних водопроводів, відключення подачі електроенергії та інші епізоди.

При цьому Хан зазначив, що Ізраїль має право вживати заходів для захисту свого населення, але повинен дотримуватись міжнародного гуманітарного права.

Тепер його запит має розглянути Палата попереднього провадження МКС. Якщо запит буде схвалено, на п’ятьох обвинувачених будуть видані міжнародні ордери на арешт, які забезпечуватимуться 124 державами-членами суду.

Як Ізраїль відреагував на звинувачення прокурора МКС

Прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу, чийого арешту домагається прокурор МКС, назвав це «проявом нового антисемітизму». Усі звинувачення прем’єр вважає абсурдними та хибними.

Напад на Ізраїль: які країни підтримали ХАМАС, а які – зберігають нейтралітетКраїни Заходу підтримують Ізраїль та засуджують напад ХАМАС. Які країни вважають за краще залишатися нейтральними чи підтримали бойовиків – на інфографіці. 10 жовтня 2023, 15:34

«Я з обуренням відкидаю порівняння, яке зробив прокурор у Гаазі, між демократичним Ізраїлем та масовими вбивцями з ХАМАСу. Це повне викривлення реальності», – заявив він.

Другий обвинувачений – міністр оборони Йоав Галант – заявив, що рішення Каріма Хана є спробою позбавити Ізраїль права захищати себе та забезпечити звільнення заручників. За його словами, Ізраїль веде бойові дії у Газі відповідно до міжнародного права і надає там гуманітарну допомогу.

Президент Ізраїлю Іцхак Герцог зазначив, що міжнародна судова система перебуває під загрозою краху після такого кроку прокурора МКС: «Цей є одностороннім політичним кроком, який надає сміливості терористам у всьому світі».

Запит Хана на арешт прем’єра та міністра оборони розкритикували також опозиційні політики Ізраїлю. Так, лідер опозиції Яїр Лапід назвав заяву прокурора «катастрофою» та «моральним провалом».

Які країни розкритикували Міжнародний кримінальний суд за звинувачення на адресу Ізраїлю

Новину про запит ордера на арешт прем’єра та міністра оборони Ізраїлю різко розкритикували президент США та законодавці від обох партій.

«Вимога прокурора МКС про видачу ордерів на арешт ізраїльських лідерів обурлива. Дозвольте мені чітко заявити: на що б не натякав прокурор Міжнародного кримінального суду, неможливо поставити знак рівності між Ізраїлем і ХАМАС. Ми завжди будемо на боці Ізраїлю і протистоятимемо загрозам його безпеці», – заявив Джо Байден.

Атака Ірану на Ізраїль: які країни офіційно підтримали Тель-Авів, а які – зберігають нейтралітетЯк світ відреагував на напад Ірану на Ізраїль – інфографіці. Які країни підтримали Ізраїль, які – Іран, а які – офіційно зберігають нейтралітет. 16 квітня 2024, 16:44

У Держдепартаменті заявили, що МКС не має юрисдикції у питанні конфлікту на Близькому Сході. А спікер Палати представників Майк Джонсон навіть припустив, що США можуть ввести санкції проти Міжнародного кримінального суду, щоб його члени зіштовхнулися з наслідками, якщо видадуть ордери на арешт ізраїльських чиновників.

У Європі прохання прокурора МКС видати ордери на арешт лідерів Ізраїлю розкритикували Австрія, Британія, Німеччина, Італія, Угорщина та Чехія.

Прем’єр Чехії Петро Фіала назвав «жахливим та абсолютно неприйнятним», що прокурор пропонує видати ордер на арешт представників демократично обраного уряду разом із лідерами ісламістської терористичної організації.

Аналогічне застереження висловив канцлер Австрії Карл Нехаммер: йому незрозуміло, чому лідери терористичного угруповання ХАМАС згадуються одночасно із демократично обраними представниками держави.

У Німеччині заявили, що поважають МКС, але не варто прирівнювати Ізраїль та ХАМАС. У МЗС також перерахували злочини, вчинені бойовиками, та висловили підтримку права Ізраїлю на самооборону.

Представник прем’єра Британії сказав, що такий запит від прокурора МКС загалом «не сприяє припиненню бойових дій, звільненню заручників чи доставці гуманітарної допомоги, а також досягненню прогресу на шляху до сталого припинення вогню».

Прем’єр Угорщини Віктор Орбан назвав рішення прокурора МКС абсурдним: за його словами, така ініціатива лише підживлює напруженість на Близькому Сході.

Які країни підтримали позицію МКС

Західні аналітики наголосили, що запит МКС на видачу ордерів на арешт лідерів Ізраїлю та ХАМАС показав глибокі розбіжності в Євросоюзі щодо війни у Газі.

Франція підтримала МКС у цій ситуації: у МЗС нагадали, що засуджують антисемітські масові вбивства, скоєні ХАМАС, але вже багато місяців говорять про необхідність дотримуватися міжнародного гуманітарного права під час військових дій. Франція вважає неприйнятним високий рівень жертв серед цивільного населення в Газі.

Міністерства закордонних справ Бельгії та Словенії заявили, що злочини, скоєні в Газі та Ізраїлі, мають розслідуватися незалежно та неупереджено, незалежно від винних.

ПАР, яка раніше звернулася до Міжнародного суду ООН із позовом проти Ізраїлю, підтримала рішення прокурора Хана. В адміністрації президента заявили, що закон має застосовуватись однаково до всіх, щоб підтримувати міжнародне верховенство права.

В Австралії заявили, що поважають рішення Міжнародного кримінального суду. У МЗС зазначили, що Ізраїль повинен дотримуватись міжнародних законів.

@media screen and (max-width:557px){.box-telegram{flex-direction:column;padding:20px 10px 10px 10px!important}.box-telegram__img svg{margin-left:0!important}.box-telegram__info{margin-bottom:20px}.box-telegram button{margin-bottom:20px}} найважливіше від «Слово і діло» Підписатися

Проверьте

«Безмежне партнерство»: як росія та Китай співпрацюють під час війни в Україні

Російський диктатор володимир путін здійснив перший візит за кордон після «переобрання»: його вибір прийшовся на …

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *