27 липня 2020 року на Донбасі набув чинності повний і всеосяжний режим припинення вогню. Хоча бойовики порушили його в перші ж пів години, тривалий час перемир’я було досить обнадійливим – кількість обстрілів скоротилася у кілька разів, а втрат серед військових поменшало. Володимир Зеленський після двох місяців перемир’я називав його «неідеальним», але найтривалішим за час війни. Однак загострення у зоні ООС на початку 2021 року розвіяло ілюзії щодо того, що перемир’я може бути постійним. «Слово і діло» пропонує подивитися, скільки обстрілів і втрат було на Донбасі за рік.
Загалом за час «перемир’я» зафіксували 2 тисячі 186 обстрілів. Загинули 53 українських військових, 147 зазнали поранень.
За перші чотири дні дії режиму припинення вогню було 11 обстрілів і загинув один військовий. У серпні перемир’я було порушено 55 разів, один військовий загинув і троє були поранені.
У вересні в зоні ООС зафіксували 62 обстріли (3 військових загинули, 10 були поранені), в жовтні – 106 обстрілів (2 загиблих, 4 поранених), в листопаді – 108 обстрілів (один загиблий, 4 поранених), в грудні – 176 обстрілів (9 поранених).
У січні 2021-го на Донбасі загинули 2 українських військовослужбовців, 10 зазнали поранень. За перший місяць року було зафіксовано 175 обстрілів.
У лютому в зоні ООС ситуація загострилася. Глава української делегації у ТКГ Леонід Кравчук, віцепрем’єр Олексій Резніков і голова МВС Арсен Аваков заявили про зрив перемир’я. За місяць зафіксували 181 обстріл. Загинули 11 військових, 15 були поранені – це сталося і внаслідок підривів на вибухових пристроях, і внаслідок роботи ворожих снайперів.
У березні в зоні ООС зафіксували 250 обстрілів, за цей час 9 бійців ВСУ загинули, ще 17 зазнали поранень.
Тристороння контактна група намагалася домовитися про запровадження нового режиму припинення вогню 1 квітня, але російська сторона не підтримала цю пропозицію. Загалом за квітень було 323 обстріли: загинули 12 військових, 9 були поранені.
У травні на Донбасі зафіксували 286 обстрілів, загинули четверо українських бійців, 12 отримали поранення. У червні «перемир’я» порушували 20 разів, загинули 2 військових, 8 зазнали поранень.
З 1 до 26 липня в зоні ООС – 248 обстрілів, 5 військових загинули, 36 були поранені. Останнє загострення трапилося буквально вчора.
Нагадаємо, скільки тривали перемир’я у зоні ООС, можна подивитися на інфографіці.
«Слово і діло» проаналізувало, як виконуються домовленості, досягнені за підсумками зустрічі «нормандської четвірки» в грудні 2019 року.